Založ si blog

Generál Lučanský – náš národný hrdina alebo Keď to povedal Šimečka…

Pripomeňme si, ako to vlastne bolo – dnes už nebohého generála Milana Lučanského poslala do vyšetrovacej väzby sudkyňa Záleská. Fyzicky zdatný, taký prototyp slovenského poriadneho chlapa, neprežil útrapy a dosť záhadne zomrel. Za mrežami. Možno sa ešte raz detailne dozvieme, ako sa to vlastne mohlo stať.

V Rusku, za mrežami, nie vo väzbe, odišiel z tohto sveta odsúdený väzeň Navaľnyj. Ak ukrajinská tajná služba, ktorá nemá dôvod podliezať Rusom, oznámi svetu, že Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou, asi to naznačuje, že to s jeho fyzickým zdravím, na rozdiel od impozantne vyzerajúceho slovenského generála, nebolo všetko v poriadku. Aj v tomto prípade sa možno raz dozvieme, ako vlastne k tomu došlo, ak niekto neverí oficiálnym lekárskym správam.

My na Slovensku však máme geniálneho mysliteľa. Výzor zamysleného vodcu proletariátu Lenina nie je jediné, čím ohuruje. Má odpoveď na všetky otázky, od zbabelosti národa až po pasovanie obľúbencov za národných hrdinov. Áno, je to Šimečka starší, ktorý pri včerajšom hrkútaní s redaktorkou Tódovou mohol prispieť do celonárodnej diskusie o nešťastnom Lučanskom. Je jasné, že to mohol mať ako na tácke, veď menovaná novinárka je viac ako kamarátka menovanej sudkyne. Mohol to mať takpovediac z prvej ruky.

A vyhlásiť za slovenského národného hrdinu Milana Lučanského. To mu na um neprišlo. Okrem iného aj preto, že tak výlučne učinil vo veci najznámejšieho zosnulého v Rusku, keď oznámil, že, citujem: „Navaľnyj je ruský národný hrdina“. Rusi to ešte nevedia. Či Tódová má aj v ďalekej krajine na východe hlboko spriaznenú dušu, akou je osudová sudkyňa, ktorá bola pri tom, nevedno. A či vie podrobnosti, ktoré vedú nášho česko-slovenského mysliteľa k stavaniu sôch, tam ďaleko a nie doma.

Nuž ale, keď to Šimečka tak na plné ústa povedal, niečo na tom musí byť. Jednak je významný spisovateľ, teda svedomie národa /národov/, aspoň tak o ňom hovoria priatelia na oboch stranách rieky Moravy, ešte významnejší novinár a najmä otec zatiaľ najdôležitejšieho zo Šimečkovcov, ktorý si to nasmeroval k politickým výšinám. Strom nie je tentoraz ďaleko od jablka, niekedy syn preberá múdrosti od otca a inokedy to môže byť naopak.

Lenže, niečo tu nehrá. V Rusku vo väzení zomrel človek. Pravdaže, škoda každého ľudského života. O tom, že to v súčasnosti najmenej potreboval Putin, vie azda aj politický analfabet. Išlo o právoplatne odsúdeného ruského občana. Na rozdiel od Lučanského, ktorý sa ocitol vo väzbe, ani nevedel ako. Ak pripustíme, že v prípade Navaľného išlo o prirodzenú smrť, v prípade generála Lučanského ani omylom.

Ak by malo dôjsť k intronizácii národných hrdinov a ľudia na Slovensku by sa mali rozhodnúť, o Navaľnom toho veľa nevedia, ak nečítajú denník N, a zrejme by v drvivej väčšine hlasovali za generála Lučanského. Aj vďaka múdremu Šimečkovi, ktorý stanovil kritériá. Verme, že to myslel vážne.

Platí, že na Slovensku máme majstrov sveta v táraní. Nechajme Šimečku Šimečkom a pozorne sledujme blížiace sa predvolebné debaty. Kto iba bohapusto reční, nech sa predvádza doma pred manželkou. Chváľme a voľme toho, kto starostlivo vyberá slová a uvedomuje si zodpovednosť za vypovedané.

Takého prezidenta hľadajme.

A máme po probléme alebo Nedeľný obed bez blenu

14.04.2024

Ako to tak býva, dnes v relácii V politike na TA3 moderátor Dérer v tradičnom prológu usmernil divákov, ako to majú vidieť a chápať, na internete práve už aj aktívny politik Baránek poriadne skrstil médiá a psutie nedeľných obedov, začal tvrdý atak na kádehákov – a bác. Aspoň u nás v Palárikove. Nezisťoval som, či aj inde na Slovensku a neviem, aká je [...]

Šimečkovi montérky, Plavákovej a Kolíkovej zástery a poďme robiť alebo Preboha, treba sa spamätať

11.04.2024

Čím začať ? Azda tým, čo som sa dnes dočítal z pera premiéra Fica. Vyjadruje obavy, že ak po voľbe prezidenta tí, ktorí prehrali, „po uliciach opĺzlo nadávajú vládnym politikom, voličov nazývajú primitívnymi debilmi, poblúdenou luzou…“, škaredo to skončí. To dodávam aj ja. Vraj „už len čakám, kedy sa intenzívna frustrácia ešte viac [...]

Ako /ne/získať Prémium alebo Navigácia Sygic do stratena

10.04.2024

Dnes idem preč od politiky a trochu zabŕdnem do „civilných“ vôd. A prečo od politiky ? Snažím sa byť objektívny, s pochopením prijímať aj názory tých, ktorí nie sú blízki môjmu srdcu, ale tie grohlingoviny, kňažkoviny a pod. nútia aspoň k dočasnej k pasívnej rezistencii, lebo zdravie je len jedno. Hľadanie správneho smeru patrí k základným potrebám aj v [...]

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

Migranti, utečenci

Česko prijalo viac utečencov, než je schopné zvládnuť, myslí si 59 % Čechov

15.04.2024 16:01

Zároveň sa však zvýšil počet ľudí, podľa ktorých sa týchto utečencov darí začleniť do spoločnosti.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 152169x
Priemerná čítanosť článkov: 1951x

Autor blogu

Kategórie