Založ si blog

Prečo Fico „útočí“ na novinárov alebo Ako sa nedať vyprovokovať

Začnem modelovou situáciou : Prešibaný advokát – a takých je väčšina – na pojednávaní v snahe zneistiť rozvádzajúcu sa odporkyňu, použije bežný trik. Položí otázku, či je pravda, že /už takmer bývalá manželka jeho mandanta/ asi pred mesiacom sa pokúsila v autobuse ukradnúť peňaženku.

Pridá ešte doplňujúcu otázku, čo s odcudzenými peniazmi urobila. Žena zahabká, zbledne a zozelenie, pošepky povie, že to nie je pravda. „Spravodlivý“ sudca – a takých je tiež väčšina – bez mihnutia oka zapíše, že odporkyňa krádež nepriznáva a na doplňujúcu otázku neodpovedala.

Ak sa súdne spisy archivujú povedzme 50 rokov, ešte po desiatkach rokov sa dá nahliadnuť a zistiť, ahá, to je tá, čo kradla v autobuse.

Odíďme od modelovej situácie a poďme do „žhavé současnosti“, čomu dobre bude rozumieť pražská redaktorka slovenskej verejnoprávnej RTVS pani Vitková. Náš platný Trestný poriadok výslovne zakazuje klásť tzv. kapciózne a sugestívne otázky svedkovi, t. j. také, v ktorých je už zakomponovaná odpoveď a zvádza opýtaného odpovedať žiadúcim spôsobom. Zjednodušene, ani prešibaný advokát sa nemôže pýtať svedkyne pri znásilnení, či páchateľ mal zelenú bundu a čiernu šiltovku, a pod. Otázka musí znieť, ako bol ten muž oblečený.

Netušil som, že do hlúpych fiškálskych finesov skĺznu aj podarení novinárski kolegovia. Slovensko- česká Viteková nie je žiadnou výnimkou v sérii protivládnych výpadov na Slovensku, ale tentoraz sa to nedalo prehliadnuť, lebo išlo o trapas na medzinárodnej úrovni. Nielen premiéra SR Roberta Fica sa milá Kateřina či Katarína snažila nachytať na „léčce“, ako hovorí László v Susedoch, ale smelo zaútočila aj na maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho národ.

A čo sa teda stalo ? Novinárka sa R. Fica s nevinnou tváričkou opýtala, či sa nebojí, že „svojim verejným vyjadrovaním zaženie Slovenskú republiku do rovnakej medzinárodnej izolácie, v akej je Maďarsko“. /Na toto musel ostro regaovať aj Orbán/.

Kto na koho útočil ? Fico na novinárske asi mentálne nedospelé žieňa ? Alebo to bolo naopak ? Keby som nevidel a nepočul, neuverím. Hlúposť od Vitkovej to asi nebola, lebo RTVS určite nefinancuje ľudí s malým IQ. Takže, čo to bolo ? Kto ju platí ?

Nebudem hodnotiť Ficovu odpoveď. Zachoval sa nanajvýš dôstojne, aj keď určite so zaťatými zubami. Len dopoviem, ako sa mohla správať tá „zlodejka“ z autobusu. Čo keby odpovedala zákernému advokátovi kladne, že ahá, niečo si spomínam, kradlo sa tam, a videla som aj vás, keď ste obchytkávali tú slečnu na zadnom sedadle. Absurdné ? Ani nie .

A čo keby premiér Fico zabudol na slušné vychovanie a na zreteľne zlomyseľnú dámu s mikrofónom v slovenskom majetku odpovedal, že ešte pred tým ako naformuluje myšlienku, len podotkne, že škoda, že ste vraj podozrivá z mravnostných deliktov, po slovensky ste sa naučili už takmer bezchybne a aj otázky nečítate z papiera. Alebo nejak podobne.

Preboha, kam sme sa to dostali ? Každý deň nejaká bomba, ktorá musí urážať každého občana. V parlamente takmer bitka dvoch prezidentských kandidátov a pľutie do tváre, z tých dvoch jeden asi nikdy neprestane, z „demokratických“ médií sa valí špina a úskoky často škriekajúcich moderátorov, a ešte nás čakajú predvolebné debaty.

Radšej keby sa ďalej debatovalo o tom znásilňovaní. Aspoň niekto by bol v permanentnom tranze a venoval sa iba tejto bohumilej téme.

A máme po probléme alebo Nedeľný obed bez blenu

14.04.2024

Ako to tak býva, dnes v relácii V politike na TA3 moderátor Dérer v tradičnom prológu usmernil divákov, ako to majú vidieť a chápať, na internete práve už aj aktívny politik Baránek poriadne skrstil médiá a psutie nedeľných obedov, začal tvrdý atak na kádehákov – a bác. Aspoň u nás v Palárikove. Nezisťoval som, či aj inde na Slovensku a neviem, aká je [...]

Šimečkovi montérky, Plavákovej a Kolíkovej zástery a poďme robiť alebo Preboha, treba sa spamätať

11.04.2024

Čím začať ? Azda tým, čo som sa dnes dočítal z pera premiéra Fica. Vyjadruje obavy, že ak po voľbe prezidenta tí, ktorí prehrali, „po uliciach opĺzlo nadávajú vládnym politikom, voličov nazývajú primitívnymi debilmi, poblúdenou luzou…“, škaredo to skončí. To dodávam aj ja. Vraj „už len čakám, kedy sa intenzívna frustrácia ešte viac [...]

Ako /ne/získať Prémium alebo Navigácia Sygic do stratena

10.04.2024

Dnes idem preč od politiky a trochu zabŕdnem do „civilných“ vôd. A prečo od politiky ? Snažím sa byť objektívny, s pochopením prijímať aj názory tých, ktorí nie sú blízki môjmu srdcu, ale tie grohlingoviny, kňažkoviny a pod. nútia aspoň k dočasnej k pasívnej rezistencii, lebo zdravie je len jedno. Hľadanie správneho smeru patrí k základným potrebám aj v [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 152177x
Priemerná čítanosť článkov: 1951x

Autor blogu

Kategórie