Založ si blog

Pokrytectvo šéfredaktorov /2/ alebo Nalejme si čistého vína

Vo včerajšom príspevku pod titulkom Pokrytectvo šéfredaktorov som sa pozastavil nad tým, že zverejnený text asi dvadsiatky šéfov médií, emotívne prezentovaný aj prečítaním na zhromaždení pri spomienke na zavraždeného kolegu novinára Kuciaka a jeho partnerky, je predovšetkým protivládnym pamfletom. Nemyslím si, že bolo treba tragickú udalosť zneužiť na tento účel. Nepatrí sa to.

Chcem svoje úvahy doplniť faktami, ktoré svedčia o tom, že nielen pokrytectvo, ale aj falošnosť prístupu je niečo, čo naozaj nerobí dobré meno spolutvorcom verejnej mienky. Ak sa aj taká mimoriadna udalosť, ako siahnutie na život robí len preto, aby sa niekto viezol na spoločnej vlne najmä progresívnej nenávisti a pomsty za prehraté voľby, to je odsúdeniahodné.

A tak tie fakty. Najprv si povedzme niečo, o čom nemožno pochybovať. Aj keď v prípade Kuciak nie je ešte všetko jasné a niečo možno naveky ostane pod pokrývkou, jedno nemožno spochybňovať. Ak panuje všeobecná zhoda, že žurnalista zahynul v kontexte so svojou aj investigatívnou činnosťou, podarilo sa ho eliminovať. Áno, škaredé slovo – zlikvidovať ho. Fyzicky. Aby ďalej nevŕtal do vecí, ktoré môžu byť pre niekoho nebezpečné.

Páchateľom je zrejmé, že zvolená cesta sa ukázala byť účinná, aj efektívna, ale aj pre nich tragická. Ak niekedy opustia brány väzenia, budú starcami a starenkami /v prípade zainteresovanej ženy/, s barlami alebo bez nich. Nenávratne zničený život novinára a jeho snúbenice, ale aj zničené životy tých, ktorí sa na zločine podieľali. Napokon, tak im treba, myslí si verejnosť, sami si zvolili túto cestu.

Klásť si otázku, či toto všetko vôbec stálo za to, je nenáležité. Avšak, je Janko Kuciak jediný prípad dôraznej eliminácie nepríjemného novinára ? Z hľadiska popravy, chvalabohu, áno, z hľadiska výkonu spravodlivosti treba dúfať, že odstrašujúci účinok je dostatočný, aby tu niekto poľoval na novinárov, ale nielen na nich.

Ak ide o eliminovanie „bezočivého“ novinára, novátori prišli na to, že existuje „elegantnejší“ spôsob. A šéfredaktori, ktorí sa vzácne zhodli na protivládnom texte, to vedia a ak vedia, sú falošní a účelovo ronia slzy. Nalejme si čistého vína. Istý novinár vie o tom svoje. Odhalil miliardové tunelárske zlodejstvo. Na súde si vypočul troch prísažných svedkov, že konkrétny pán sudca v predsudcovskom období bol pravdepodobne vodcom organizovanej zločineckej skupiny.

Ten sudca mal a má vzácne politické krytie. Parlamentná strana, ktorá sa dostala opäť do NR SR, ho v minulosti dokonca navrhla za člena Súdnej rady. Dostal až štyri hlasy zo 150 poslancov. Na školení v Omšení si zrejme dobre rozumel s bývalou ministerkou, ktorá s vážnou tvárou tvrdila, že sudca musel byť súčasne aj členom orgánov akciovky s tou vytunelovanou miliardou. Vraj chyba systému, nevedeli to „len“ päť rokov vymazať. Z okresného súdu ho pred pár dňami preložili do Bratislavy, aby sa venoval rodinným veciam. Jeho kumpán je len advokát, hoci bol právoplatne odsúdený za výtržníctvo. To len mimochodom.

Ide o iné. Ten sudca šípil nebezpečenstvo od investigatívneho novinára a v predstihu podal trestné oznámenie za ohováranie. Vraj o sebe čítal na internete. Dvanásť rokov bol chudák žurnalista obžalovaný, zničil si zdravie, zle to dopadlo na rodinu s deťmi, sám čelil najlepšiemu advokátovi v Bratislave – a ani si nikde v médiách neškrtol. Postupne síce vyhral , čo sa len dalo, od prvého stupňa, cez odvolací súd, ústavný súd a Štrasburg, lenže dvanásť rokov je fuč. Aj tá miliarda.

A čo je dôležité pri tom šéfredaktorskom tanci nad hrobom Kuciaka ? Iný novinár neskončil až tak tragicky, ale účel sa dosiahol. Obžalovaný novinár bol psancom a hoci bol členom všetkých novinárskych organizácií, aj jednej zahraničnej, kolegovia akosi nejavili záujem pomôcť. Ani šéfredaktori, ktorým chodili na stôl listy s jasnými dôkazmi, termínmi pojednávaní.

Nikto nemal nikdy čas. Je tam toho, veď ho nezabili… Dajte sa zlikvidovať, budete slávni a šéfredaktori sa od dojatia rozplačú ? Alebo to sú naozaj iba falošní pokrytci ? Pravdu povediac, jeden novinár sa našiel. Z RTVS. Dodnes to ľutuje, lebo naňho tiež usporiadali hon na čarodejnice.

Veľa je toho vôkol nás, čo nás tlačí kdesi k úplnému morálnemu dnu. Podrobný rozbor si netrúfam uverejniť, na to je geniálny Eduard Chmelár. Ešte vládze a má chuť.

Len aby to mu vydržalo čo najdlhšie.

A máme po probléme alebo Nedeľný obed bez blenu

14.04.2024

Ako to tak býva, dnes v relácii V politike na TA3 moderátor Dérer v tradičnom prológu usmernil divákov, ako to majú vidieť a chápať, na internete práve už aj aktívny politik Baránek poriadne skrstil médiá a psutie nedeľných obedov, začal tvrdý atak na kádehákov – a bác. Aspoň u nás v Palárikove. Nezisťoval som, či aj inde na Slovensku a neviem, aká je [...]

Šimečkovi montérky, Plavákovej a Kolíkovej zástery a poďme robiť alebo Preboha, treba sa spamätať

11.04.2024

Čím začať ? Azda tým, čo som sa dnes dočítal z pera premiéra Fica. Vyjadruje obavy, že ak po voľbe prezidenta tí, ktorí prehrali, „po uliciach opĺzlo nadávajú vládnym politikom, voličov nazývajú primitívnymi debilmi, poblúdenou luzou…“, škaredo to skončí. To dodávam aj ja. Vraj „už len čakám, kedy sa intenzívna frustrácia ešte viac [...]

Ako /ne/získať Prémium alebo Navigácia Sygic do stratena

10.04.2024

Dnes idem preč od politiky a trochu zabŕdnem do „civilných“ vôd. A prečo od politiky ? Snažím sa byť objektívny, s pochopením prijímať aj názory tých, ktorí nie sú blízki môjmu srdcu, ale tie grohlingoviny, kňažkoviny a pod. nútia aspoň k dočasnej k pasívnej rezistencii, lebo zdravie je len jedno. Hľadanie správneho smeru patrí k základným potrebám aj v [...]

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

Migranti, utečenci

Česko prijalo viac utečencov, než je schopné zvládnuť, myslí si 59 % Čechov

15.04.2024 16:01

Zároveň sa však zvýšil počet ľudí, podľa ktorých sa týchto utečencov darí začleniť do spoločnosti.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 152165x
Priemerná čítanosť článkov: 1951x

Autor blogu

Kategórie