Založ si blog

Kam ešte klesne RTVS alebo Kto si myslí, že národ je hlúpy

Je práve 12,26, nedeľa 11. 02. roku Pána 2024. Práve som znechutene vypol televízor pri sledovaní relácie O 5 minút 12. Neviem, kto to ako vidí a hodnotí, možno niekto je dokonca nadšený, ako krásne a umne to inak zvodná moderátorka kočíruje. Roky som si odkrútil v žurnalistike a niečo viem, kam to vedie, ak sa rozhovor nečestne manipuluje.

Ani si nechcem spomenúť, ako sa tá pani moderátorka volá, prichádza mi na um najmä v súvislosti s tým, že pred voľbami nepustila podpredsedu strany SMER-SD do vysielania a pravdepodobne sa dodnes, ani po voľbách, za to nehanbí, nehovoriac o ospravedlnení.

Tá manipulácia moderovania je zjavná aj pre laika. Ako občan sa pýtam, odkiaľ moderátorka nadobudla dojem, že to najdôležitejšie v tejto spoločnosti je znásilnenie. Celú noc sa jej to snívalo ?

Do relácie pozvala ministra poľnohospodárstva a každý by očakával, že hneď v úvode sa ho opýta, či aj nám nehrozí masívna blokáda hlavného mesta obrovskými traktormi, lebo aj také máme, s čím sa trápia vo Francúzsku, Holandsku, Nemecku a kde-kade inde, či naši poľnohospodári sú imúnni voči relevantným problémom.

A teraz budem trochu zlomyseľný. Dať do upútavky plačúcu poslankyňu, je dosť účelové. Keby RTVS chcela opačne zapôsobiť na národ, odvysielala by upútavku zo súdu, kde páchateľ buď úprimne alebo z vypočítavosti srdcervúco a s plačom deklaruje, ako to tak nemyslel, ako ho to žena vyprovokovala, aj tak z toho nič nemal, akú mrchu má doma a veď sa vyspovedal a bolo mu odpustené. A že sa už pomaly na nič nepamätá, lebo to bolo pred 18 rokmi.

Keď moderátorka verejnoprávnej televízie chcela silou mocou tlačiť do kúta ministra od poľnohospodárov, do toho, čo asi nebude jeho parketa, mohla skúsiť mu položiť náležitú otázku, či to znásilňovanie vidí ako naozaj prvoradý problém Slovenska. Podľa opozičnej diskusie v parlamente to tak vyzerá, hoci išlo iba o premlčanie. Či to, čo gniavi západnú Európu a ženie do „vojny“ výrobcov potravín, môže ovplyvniť aj situáciu u nás.

Teraz si ma podaktoré ženy v parlamente podajú, ale nech. Či potencionálnych páchateľov vskutku ohavných činov neprejde chuť, keď nebudeme mať čo jesť, lebo neradno sa zahrávať s tými, od ktorých to závisí.

Ešte k tej manipulácii. Slovenský národ naozaj nie je hlúpy, aj keď nie každý je expert na propagandu a vymetanie mozgov. Prišiel na to aj inak šikovný moderátor Dírer, lebo jeho prístup k objektivite a vyváženosti sa dosť líši od toho, čo bolo predtým. Jeho blíženec Iliev radšej odišiel inde zabávať ľudí. A moderátor Markízy ? Možno sa tiež spamätá.

Súkromné televízie si zrejme budú robiť čo sa im zachce dovtedy, kým budú mať s kým vysielať a pre koho. To je však v nedohľadne. Verejnoprávna RTVS sa musí zmeniť. Ak neprestane používať primitívne triky, o ktorých sú školení a cvičení aj čerství adepti vysielania.

Len jeden príklad – jeden účastník klame, až sa hory zelenajú, vymýšľa si, fabuluje /nebudem konkrétny, načo ? /A čo moderátorka ? Ona nápadne alebo menej nápadne ďalší priebeh rozhovoru usmerní tak, že akoby kodifikovala povedané, lebo tomu druhému ani za svet nedovolí reagovať, ale núti ho hovoriť o inom. To je len drobný fígeľ, tých je habadej. Ide o to, aby v divákovi vo vedomí a podvedomí ostalo to, čo chce dramaturgia alebo moderátorka.

Na záver ešte k opozičnej protistrane. Zástupca kresťanských demokratov povedal, že je správne, ak sa hovorí o znásilnení /ako o ťažiskovom probléme dneška/. Čiže, tiež to vidí ako prvoradú tému. Nemal využiť príležitosť a zastať sa biskupov a ich pastierskeho listu, ktorí hneď v úvode akcentovali nevyhnutnosť rešpektovať výsledky volieb ? Načo a prečo to cudne zamlčiavať ? Prečo predseda KDH Majerský to nevysvetlil v parlamente a ani na mítingu ?

Takže, prológ je znásilňovanie a čo epilóg ? Ťažko predpovedať, čoho sa ešte dočkáme.

Pán Šimečka, no veď nebláznite alebo …a máme tu despotizmus, tyraniu, hrôzovládu ?

23.02.2024

Keď ráno vstanete, očakávate milé slová od vašich blízkych, ktorí vám želajú prežitie pekného dňa. Lenže, zapnete televíziu TA3, /možno/ to bolo aj v ďalších médiách s celoštátnou pôsobnosťou – a padáte zo stoličky. Z úst nie hocikoho, ale zatiaľ najpoprednejšieho predstaviteľa opozície, sa dozvedáte, že „vláda /Ficova/ priznala hlúpu, necitlivú [...]

Pokrytectvo šéfredaktorov /2/ alebo Nalejme si čistého vína

22.02.2024

Vo včerajšom príspevku pod titulkom Pokrytectvo šéfredaktorov som sa pozastavil nad tým, že zverejnený text asi dvadsiatky šéfov médií, emotívne prezentovaný aj prečítaním na zhromaždení pri spomienke na zavraždeného kolegu novinára Kuciaka a jeho partnerky, je predovšetkým protivládnym pamfletom. Nemyslím si, že bolo treba tragickú udalosť zneužiť na tento účel. [...]

Pokrytectvo šéfredaktorov alebo Na koho treba číhať

21.02.2024

Na začiatku sa sústredím na slovo „číhať“. V ďalšom poukážem na to, prečo treba aspoň stručne analyzovať toto slovo. A tak najprv, čo to číhanie znamená. Podľa synonymického slovníka ide o „pozorné čakanie na vhodnú príležitosť, na zaútočenie“, alebo „striehnutie“ , keď „šelma číha, strežie na korisť…“ A [...]

tefan-osusky 01-nestandard1

Slovenský diplomat: Ak americkí Židia nebudú nakupovať zo Sudet, poskytnú najväčšiu službu Hitlerovi

23.02.2024 10:00

Prezident Beneš sa mýlil, keď tvrdil, že Nemci v blízkom čase nenapadnú Československo.

Nikol Pašinjan

Arménsko pozastavilo členstvo vo vojenskej aliancii vedenej Ruskom

23.02.2024 09:54

Arménsky premiér Pašinjan kritizoval bezpečnostné spojenectvo s Ruskom ako "nedostatočné", zasadzoval sa za to, aby si Jerevan hľadal nových partnerov v oblasti bezpečnosti.

Sebastian Kurz

Exkancelár Kurz má v kauze krivej výpovede spoznať svoj trest. Hrozia mu tri roky väzenia

23.02.2024 08:40

Rakúsky exkancelár je obžalovaný z krivých výpovedí v parlamentnom vyšetrovacom výbore ku korupčnej afére Ibiza.

Sergej Lavrov

G20 vrátane Ruska vyzvali na veľkú reformu svetových organizácií. Blíži sa koniec práva veta v OSN?

23.02.2024 08:11

Reformou majú prejsť Svetová obchodná organizácia, Svetová banka, MMF, ako aj Bezpečnostná rada OSN.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 71469x
Priemerná čítanosť článkov: 1932x

Autor blogu

Kategórie