Vaša česť – a prečo nie u nás alebo Aj Okamura s Fidelom by sa červeňali

Na nežný 17. november sa dá spomínať všelijako. Uplynuli desiatky rokov a je prirodzené, že hlavné spomienky pomaly blednú, ale dokonca aj banálne a bezvýznamné, sa vynárajú. Aby to úplne nevybledlo a nevyšumelo, stačilo sledovať včera vo štvrtok televíznu reláciu moderátora Bielika s protagonistami /?/ novembra Petrom Weissom a Františkom Mikloškom.

Prečo ten otáznik ? Niet pochýb, že obaja vtedy stáli na opačných koncoch barikády a Mikloško sa prežehnával pri mene komunistu Weissa. Ten v sebe nezaprel flexibilitu a partnera teraz oslovoval familiárne Ferko. A o čom si Ferko s Petrom rozprávali pri tradičnej rýpavosti Bielika ? Ako to bolo a ako bude. Weiss pôsobil neuveriteľne nervózne, až sa triasol, Mikloško hľadel pred seba s nadhľadom a žoviálne. Pozorný divák, aj ten, čo to nezažil pred 36 rokmi, sa čosi dozvedel. Ponechajme právo na vlastný rozum a úvahy.

A poďme trochu k banalitám, hoci ono to nie je celkom tak, lebo všetko so všetkým súvisí. V decembri 1989, keď revolúcia bola u nás v plnom prúde, spolu s družstevníkmi z Rejdovej a okolia som sa zúčastnil na hokejovom turnaji Izvestijí. Odvtedy som v Moskve nebol. Či by sa jeden z účastníkov spomínanej besedy aj dnes priznal, že túžil vidieť Lenina v Mauzóleu, nevedno. Rad na Červenom námestí siahal akoby od Manderláku až na koniec Petržalky. A hýbalo sa to pomaly. Ktosi zo zájazdu rafinovane oslovil akéhosi načaľnika, že bývalí účastníci Povstania zo Slovenska by radi videli Lenina. A stalo sa. Medzi „povstalcov“ s prednostným právom sa šikovne vlúdil aj nemenovaný z dvojice. Či to bol Weiss, nepoviem…

A ešte o o inom. Počas toho posledného pobytu zvýšil čas aj na sledovanie televízie. Bolo pozoruhodné, že sudkyňu alebo sudcu v súdnej sieni oslovovali Vaša česť. Dá sa tomu rozumieť aj v slovenčine, preklad znie ako Vaša ctihodnosť. Po návrate domov som o tom písal a onedlho sa Súdna sieň objavila aj u nás a trvá to dodnes. Žeby som poskytol aspoň námet ? Asi nie, lebo bol by som trval na tom, aby sme ľudí v talároch aj u nás oslovovali s úctou alebo hoci len formálne, Vaša ctihodnosť. No, nebolo by to pekné ? Také krásne slovenské slovo…

Či by si to všetci zaslúžili, je vecou polemiky. Okrem tej chýbajúcej ctihodnosti národu veľmi prekáža, že roky – rokúce sa nevedia dožiť spravodlivosti a koľkí sa vôbec nedožijú ? Nemohla byť jedným z výdobytkov slávneho Novembra aj zásadná zmena v tomto smere ? Stará a bezvládna pani v okrese Nové Zámky, ktorú dcéry podvodom obrali o dom v hodnote 150 000.- eur kúpou za 1100.- eur ,sa dožila 96 rokov, ale ani to nestačilo, lebo od roku 2015 sa to dodnes neskončilo. Tie „kupujúce“ ani na pohreb neprišli.

Iné je dôležité, čo sa týka aj ďalšieho podobného prípadu v okrese Levice, kde súdny spis sa od roku 2004 rozrástol tak, že pomaly sa nezmestí na korbu malého nákladiaka. Tu ide len o ochranu osobností troch miliardových tunelárov. A v čom je malér ? Na rozdiel od zavádzajúcich Siení, kde sa to spravidla skončí na jednom pojednávaní, v praxi sa odročenie stalo národným športom. A to hlavné, účastník si môže hovoriť, čo sa mu zachce. Všetko sa zapisuje a nahráva. Keby taký osobnostne ohrozený fiškus, inak advokát zastupujúci otca, čítal Vojnu a mier od Tolstoja, aj to by sa zaprotokovalo ? Keby skúsený sudca aspoň raz úpenlivo požiadal rečníka, že ku každej vete predložte dôkaz, konanie na súde by netrvalo 21 rokov a ešte bude, ale ani nie desatinu z toho.

Ak teda výdobytkom Novembra má byť aj sloboda slova, prejavu a ďalšie podobné demokratické atribúty, aký je smutný výsledok v justícii ? Čo by si mal naliehavo všimnúť aj minister Susko, sú siahodlhé bezobsažné prejavy, ktorých cieľom je vatovať a ešte lepšie, dehonestovať alebo dehumanizovať iného účastníka súdneho konania. Keby sa napr. v tom levickom a novozámockom prípade zrátala minutáž, český Okamura s deviatimi hodinami a Fidel Castro so siedmimi hodinami rečnenia by sa museli červeňať ako babráci.

Mimochodom, národ bude zvedavý, aký bude objem spisu pri oboch posledných vlakových nehodách, aj tej prvej na prejazde v tom istom okrese so siedmim mŕtvymi. Potom sa to porovná so spisom na OS Levice č. j. 14C 5/2004 alebo 18C 31/2021 /pôvodne rok 2015/, na OS Nové Zámky. Pri tých nehodách išlo aj o stovky poškodených, možno aj trvale, pri oboch súdnych konaniach, no škoda reči. Stavím sa o penziu aj s 13. dôchodkom, že porovnanie je vopred jasné…

Najväčšia prednosť – pekné zuby alebo Úsmev ako zbraň

19.06.2026

Ďalšie riadky budú v nadľahčenom tóne, so špetkou irónie, bez menovania osobností, ktorých sa to týka, so snahou vniesť do trúchlivej situácie prešpikovanej nenávisťou, zlobou a zákernosťou trochu satiry. Aj keď dochádza k paradoxu, k výsledku, že to je tanec nad plačom. Žiaľ, to tu ešte nebolo. Mnohí novinárski kolegovia, najmä tí, ktorí toho v živote veľa [...]

Hurá, bude referendum

04.06.2026

Neviem ako inde, ale na moju adresu dorazila obálka s oznámením o mieste a čase referenda. Ak sa občan intenzívne nevenuje politike, čo je určite väčšina, môže byť zaskočený. Na tom oznámení sa nepíše, o čom bude to ľudové hlasovanie. A bude čo nevidieť, už na budúci mesiac. Že by sme v dedine hlasovali o vývoze tuhého komunálneho odpadu a stále vyšších cenách [...]

Generál pred nekonečným bojom alebo Kto je tvárou zločinu

02.06.2026

V nasledujúcich riadkoch pôjde o pokus z vecného a najmä z právneho hľadiska, aj s ohľadom na neblahé vlastné novinárske skúsenosti, čeliac už vyše 23-ročným súdnym patáliam za údajné ohováranie tunelárov miliardového podniku, sa zamyslieť nad niektorými okolnosťami v kontexte s verbálnymi trestnými činmi. Na zreteli je ustanovenie § 373 v platnom Trestnom zákone. [...]

krym

ONLINE: Ukrajina útočila na Krym, Sevastopoľ ostal bez elektriny. "Zachovajte pokoj," odkázal gubernátor

24.06.2026 06:27

Ukrajinská armáda sa snaží strategicky dôležitý polostrov izolovať.

kratky stuška

V4 sa tvári ako znovuzrodená, no pod povrchom tlie výbušná téma: Ukrajina, Maďari aj Rusko preveria jej jednotu

24.06.2026 06:00

Stuška vidí šancu, Krátky varuje pred ilúziami. V4 čaká test pri Ukrajine a Rusku.

SR MŠVVaM Drucker radikalizácia prevencia okrúhly stôl BAX

Drucker o ePrihláškach: Sme naučení považovať všetko, čo nevyjde na prvýkrát, za zlyhanie

24.06.2026 06:00

V rozhovore pre Pravdu hovorí o tom, čo sa počas kritických dní zverejňovania výsledkov naozaj stalo

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 694414x
Priemerná čítanosť článkov: 2111x

Autor blogu

Kategórie