O novembri po novembri alebo Ťažko vykúpené experimenty

  • V minulosti sa žartovalo, či hlboké kvalitatívne spoločenské zmeny  v roku 1917 v Rusku sa konali  už v októbri /alebo v novembri?/ To, čo bolo v roku 1989 u nás, naozaj predposledný mesiac v roku, niekto pred pár dňami oslavoval, iní si to pripomínali s nejasnou nostalgiou, ďalší, lebo sú aj takí,  ľutovali, že ten zvrat alebo obrat bol málo násilný a protivníci ostali na svojich miestach,  ešte iní si o tom myslia len to najhoršie.

Ktohovie, ako pokročilo myslenie u tých, ktorí si vtedy na námestiach zakričali, že „To je ono“. Načo si šponovať mozgové závity, keď to „ono“ si to nevyžaduje. Dav nepotrebuje hlboké úvahy. Stačilo utvoriť „koridor“, najlepšie z úst krátko predtým ešte zaslúžilého umelca. Aj náš  svet išiel po inom chodníku. A dodnes, ani 35 rokoch, sa presne  nevie, kam ten chodník  vedie. Ad absurdum, či nie do pravekých jaskýň. A kde sme teraz ? Keď NR SR opäť nebola uznášaniaschopná a jedno človeková väčšina asi nebude spoľahlivým  itinerárom až do konca volebného obdobia. 

Tu prichodí na um bizarná situácia práve z novembra 1989, keď do parlamentu, ktorý sa vtedy nazýval Slovenská národná rada /SNR/,  nastúpil tak trochu disident, ktorý vo vedecko-populárnom  časopise ako šéfredaktor  našiel odvahu uverejniť fotku a článok o Hlinkovi. To bolo čosi, za čo sa „letelo“. Lenže, za ním stála redakčná rada na čele s istým akademikom. Takže, letel, ale vyššie.  Ako áno, ako nie, tento pôvodca prednovembrového ťažkého hriechu sa 15. novembra ocitol na stoličke poradcu predsedu. A niekoľko dní pred tou dodnes pamätnou revolúciou si dovolil v prítomnosti dvoch kolegov – poradcov predsedovi zadeklamovať, že vraj socializmus je sociálny experiment. Ten predseda, ktorý ešte netušil, že o krátky čas skončí horšie ako zle, len-len že nespadol zo stoličky.

Bolo to hrdinstvo zo strany novopečeného poradcu ? Ani nie, skôr len výkrik do tmy vyplývajúci z racionálnej úvahy, že od čias prvotnopospolnej spoločnosti až po dnešok sa všeličo skúšalo a napokon aj tak nič nie je definitívne, ba skôr sa zdá, že prinajmenej rozpoltenosť sa ešte viac prehlbuje. Nejaký pokrok, a pripusťme, že nemalý,  predsa len nastal. Ak vtedy pradávno stačilo ženu drapnúť za vlasy a vziať do jaskyne,  už by to nešlo a nie preto, že jaskyne sú už iné, dokonca aj elektrifikované.

Ak značnej časti sveta vládol Džingischán alebo iný podobný geroj, dnes by narazil, hoci taká Organizácia spojených národov, ktorá sa štylizuje do ochrancu ľudstva a ľudských práv alebo mieru, by nebola účinnou  prekážkou. Ani sa nechce veriť, že takí Turci ovládali okolie Nových Zámkov niekoľko desiatok rokov. Ich oslobodenie spod osmanskej nadvlády v roku 1685 sa označuje ako sviatok celej západnej Európy. Išlo aj o výsledok svetového boja medzi kresťanstvom a islamizmom, od čoho závisel mier kresťanského západu a nerušený rozvoj jeho kultúry. Na budúci rok uplynie 340 rokov od týchto udalostí a bude to príležitosť pripomenúť si, že sa to mohlo  skončiť aj ináč a neúspešný turecký veľkovezír krstným menom Fazil by bol nastolil a jeho nasledovníci by nadlho upevnili inak vyzerajúci aj sociálny experiment. 

Tými niekedy aj ťažko vykúpenými experimentami by sa dalo dlho pokračovať, zväčša za tým sú náboženské postuláty, od najstarších, ako mágia, aninizmus a teizmus, až po pretrvávajúce súčasné, keď jedným, ale nie jediným, je katolicizmus so štátom Vatikán. Síce bez divízií, ale s mohutným vplyvom, aj keď v rámci súčasných fatálnych hrozieb pre svetový mier  možno ho menej počuť a cítiť, ako by sa žiadalo.

Aktuálnym a výrazným experimentom je aj súčasná Čína s vyše miliardovým počtom občanov. Ak úzkoprsý a jednoduchý, hoci mudrlantský nemenovaný opozičný  poslanec NR SR s povrchným videním sveta odsudzuje premiérovu cestu do obrovského  štátu a spája to s ľudskými právami, nik nemôže uprieť, že to je ich právo na život a ich pohľady na to, ako si život usporiadať. Ani im sa možno nepáči, ak my staviame diaľnicu za desať rokov a ešte sme ani zďaleka neskončili, čo u nich netrvá ani desatinu času. Že by to Peking spájal  s kritikou nášho  systému riadenia štátu? Skôr platí, že to ani nezaregistrovali Keď v roku 1988 Čína nemala ani kilometer a dnes po 30 rokoch 135 tisíc kilometrov diaľničnej siete, to nespadlo z neba. Asi to nerobia zle a nejde len o diaľnice či mosty, superrýchlu dopravu, a pod. 

Slovom, je to ich sociálny  experiment. Človek by musel byť Platónom, Augustínom z Hippa, Thomasom Mórom v jednej osobe, aby povedal čosi veľmi múdre, čo ukáže najsprávnejšiu cestu ľudstva.  Ten posledný z uvedených mysliteľov na tému ideálny štát bol dokonca vyhlásený za svätého. Nedozvedel sa o tom a nemohol mať ani o tom ani tušenie počas svojej pestrej a prevažne skvelej kariéry aj zo strmými pádmi, lebo Jeho svätosťou sa stal až presne o 400 rokov po svojej smrti. Myslel to dobre. Mimochodom, skončil na popravisku.  Ak by sme mali zovšeobecniť úsilie aj ďalších veľkých mysliteľov, vždy išlo o to,  aby forma štátu bola efektívna a pre ľudí tento spôsob dokonalý. V tej spomínanej Číne o efektivite možno hovoriť a či spôsob usporiadania a riadenia štátu je z pohľadu väčšiny obyvateľstva aj dokonalý, nechajme to na i nich. 

A poďme domov. Práve čas prichádzajúcich  Vianoc by mohol byť príležitosťou na zamyslenie a ponorenie sa do seba. Asi sa dá zhodnúť, že najväčšou prekážkou nie je to, čo je vôkol nás, ale to, čo je v nás. Naše nedobré vlastnosti, ktoré vyplývajú z daru, ktorý sme získali zadarmo, to jest demokraciu v plnej paráde. Keď každý môže všetko a kto nemôže, aspoň si to myslí. To je opäť široká téma na ďalšie komentáre, ale tou prvou je otázka, či sa dá zmieriť, umravniť a potlačiť v sebe zlo, nenávisť, krivdu a ďalšie dôvody často prevládajúcej zloby medzi ľuďmi a národmi.

Náš sociálny experiment je prislabý na to, aby bol čarovným prútikom. A vôbec, dá sa to ? Verím, že áno. Uvediem jeden príklad, aj keď ho nepreceňujem. Vieme, ako to vyzerá medzi Rusmi a Ukrajinou. V nemocnici, kde som nedávno strávil desať dní na lôžku, ležal na vedľajšej posteli aj – generál. Ruský, predtým  sovietsky.  Už dlho žije na Slovensku,  ale Rusom neprestal byť a ani neprestane. Jeho najlepším priateľom v treťom štáte je – Ukrajinec. Vraj sa ani jediný raz sa nepohádali, dokonca ani ich manželky Irina a Oxana. Rozumejú si všetci aj v rodinách a  nad veľkou politikou mávajú rukou. 

Či je to ten najlepší príklad, nevedno, ale za zmienku stojí. Ak sa chceme vyhnúť najhoršiemu, o čom by médiá mali písať každý deň, totiž, že naozaj nám hrozí zničujúca vojna, je načim  prekonať často iba prízemné a sebecké animozity a nachádzať sebe cesty.  K Thomasovi Moorovi si ľudstvo našlo pochopenie a ocenenie až po stovkách rokov. My toľko času nemáme…

Bombic, Ďurka, Parkanová – a čo ja ? Neradno si nerobiť ťažkú hlavu – ani na prokuratúre

09.07.2025

Neviem presne, koľko je prokurátorov na Slovensku, určite takmer tisíc. Mám vrodenú úctu k tomu stavu, veď to bol kedysi /romantický/ dôvod, že som študoval právo. Romantika prešla, keď vyučujúci docent a generál Rašla nás študentov a študentky zaviedol do Ilavy. Áno, rovno do basy a nie hocijakej. Koľkí z nás si následne povedali, že s tým nechcú mať nič [...]

Kto a čo si uchmatol z našej torty alebo Dokedy oranie po chrbtoch

08.07.2025

Už viackrát na tomto priestore som sa zamýšľal, či nie je stratou času a energie zanietene sa venovať a mudrovať nad globálnou politikou, keď to nijako nevieme ovplyvniť. Niekedy je to akoby dymová clona vyhovujúca tým, ktorí robia naozajstné problémy bezprostredne okolo nás a bezohľadne orú po našich chrbtoch. A verejné mienka ? Ľahostajnosť. A orgány činné v trestnom [...]

Nie dvakrát o tom istom alebo Generálny prokurátor to /možno/ rozlúskne

07.07.2025

Kde-komu neraz príde na um, aj pri čítaní blogov, či by sme nemali byť viac pri zemi, keď odvážne, hrdinsky a tváriac sa, ako keby sme pojedli všetku múdrosť sveta, riešime globálne problémy ľudstva. Ako keby sme vedeli, čo si práve myslí Trump, Putin, Si Tin-Pching a ďalší. A pritom okolo nás je kopa problémov znepríjemňujúcich každodenný život. Na tie prvé, [...]

Izrael Hamas Gaza

Mediátori údajne pracujú na preklenutí rozdielov medzi Izraelom a Hamasom

14.07.2025 23:05

Sprostredkovatelia zvažujú „inovatívne mechanizmy“, aby po týždni rokovaní o prímerí v Pásme Gazy preklenuli rozdiely medzi delegáciami Izraela a Hamasu.

Trump

Trump dal Putinovi ultimátum a hrozí tvrdými clami. USA zbroja spojencov NATO

14.07.2025 22:37, aktualizované: 23:11

Ukrajina dostane podľa šéfa NATO „obrovské“ množstvo zbraní, vrátane systémov protivzdušnej obrany, rakiet a delostreleckej munície.

irán, urán, Arak, reaktor

Irán odmieta jadrové rokovania s USA podmienené zastavením obohacovania uránu

14.07.2025 22:22

Washington a Teherán viedli niekoľko kôl jadrových rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu, keď ich Izrael prerušil útokom na Irán.

SR Pečovská Nová Ves, Robert Fico

Fico dostal návrh Bruselu, čo Slovensku garantuje po podpore protiruských sankcií. Premiér ho posiela politickým stranám

14.07.2025 21:19

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť, komentoval premiér Robert Fico hľadanie kompromisu s Bruselom o podpore 18. balíka protiruských sankcií.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 239
Celková čítanosť: 480767x
Priemerná čítanosť článkov: 2012x

Autor blogu

Kategórie