Založ si blog

Pravdu má Šutaj, aj Eštok ? alebo Prečo na sto dní – na furt ! /2/

Ospravedlňujem sa administrátorovi, ak nedajbože porušujem nejaké pravidlá o počte príspevkov v ten istý deň, rovnako aj čitateľom, ak z toho vzniká dojem, že tvrdohlavo a opakovane vnucujem svoje názory. Istá kolegyňa ma už pred časom obvinila, že asi mi chýba novinárčina a možno sa nudím… Nie je to tak a nie je to podstatné.

Pokladám za nevyhnutné sa dnes vrátiť k téme anonymity v blogoch. Asi to blogerstvo je závažný aspekt, ak minister vnútra Šutaj Eštok venuje mimoriadnu pozornosť „majstrom sveta“ za klávesnicami. Dokonca sa začínajú represie. Má pravdu, keď má na mysli jeden zo zdrojov problémov súčasnej tragickej situácie, keď, zjednodušene, nenávisť pestovaná v časti spoločnosti vyústila do streľby a pokusu o úkladnú vraždu.

Nie „spodiny“, o ktorej s presvedčením verejne hovorila kedysi chýrna a dnes trápna umelkyňa.

Jeden problém však treba vyjasniť.

Neviem porovnať množstvo príspevkov v printových a elektronických médiách s počtom blogerských počinov v Pravde, Sme, Hospodárskych novinách a pod. Avšak tvrdím, že účinnosť a dosah tých prvých je ďaleko väčší ako v blogoch a diskusiách pod príspevkami. Bez ohľadu na to, akými „majstrami sveta“ disponujú v tom alebo onom prípade.

Ak teda si niekto myslí a osočuje ma, že najradšej by som úplne odstránil anonymitu v blogoch, vidí to zúžene. Citujem kohosi z dneška, „anonymné diskusie majú taký význam, že o svojich zážitkoch môžu písať ľudia anonymne a bez strachu z prenasledovania za to, co napísali“.

A ďalej, „v prvom rade to umožňuje písať ľuďom o všetkom zlom, co zažili. Napríklad, že ich prenasledujú v práci, keď chcú upozorniť na niečo nekalé, na zážitky s právnikmi, súdmi, políciou, na domáce násilie… „

Ale veď nežartujte, keď smelo, ale aj nekontrolovateľne upozorňujete na tých, ktorí vás prenasledujú na pracoviskách, keď bodro odhaľujete niečo nekalé, podľa vás zlých právnikov, súdy, políciu. Anonymne, s „autorským“ podpisom jarný vánok, lomidrevo, kudrlinka, a pod.

Lenže, čo keď s vedomím dobrej zakonšpirovanosti si vymýšľate, kujete pomstu, klamete, urážate ? Ako sa majú proti vám brániť tí zlí, na ktorých „hrdinsky“ a menovite upozorňujete ?

A to je len jeden aspekt. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, keď počas najmenej 40 rokov novinárčiny som sa pod tisíce článkov podpisoval poctivým menom a priezviskom a ako investigatívny žurnalista som sa venoval aj nekalým témam. A strach z prenasledovania za to, čo som napísal ? S každým sa môžem o tom súkromne porozprávať, ak bude mať čas.

A čo policajt, vyšetrovateľ, sudca, ktorí svojou angažovanosťou naparia niekomu dvadsať rokov basy ? Nemajú sa báť ? V súdnej sieni sa oblečú do skafandrov ? Aby ich nespoznal páchateľ a jeho príbuzenstvo ?

Áno, občianska a profesionálna odvaha nie je lacný špás.

Aby som to skrátil. Nemám nič proti tomu, ak bloger, riadne zaregistrovaný u administrátora, keď sa ľahko vystopuje aj číslo topánok, sa nepodpíše a na rozdiel od Eduarda Chmelára nejde až tak veľmi a otvorene s kožou na trh.

To, čo mňa vie veľmi rozčúliť, sú diskutéri pod blogmi. To je iná kategória. Umením písať solídne články nevládnu, ale zosmoliť pamfletík, to je iné. Toľko zlomyseľností, podlostí, klamstiev, urážok a beztrestného osočovania sa len tak ľahko nevidí.

Neviem, či aj diskutéri pod blogmi sú vystopovateľní a riadne zaregistrovaní. Ak áno, potom maslo na hlave majú administrátori, ktorí si nič nevšimnú, ani zjavné naplnenie niektorej zo skutkových podstát trestného zákona. Aspoň som sa so zablokovaním nestretol, ani po častom namietaní podlosti a spôsoboch urážlivého komentovania pod príspevkami.

Trvám na presvedčení, že väčšina blogerov sú statoční ľudia, ktorí vedia písať a ide im o dobrú vec. Pri výzve, aby sa „odtajnili“, možno by neváhali. Okrem tých, ktorí napr. schvaľujú pokus o vraždu politika a iné zvrhlosti, ale o tých netreba stáť.

Čo s komentármi pod blogmi ? Aj keď mám dve vysoké školy, doteraz sa mi nepodarilo zaregistrovať sa do týchto aktivít. Jednoducho to nejde.

Iným sa to hravo podarilo a len striehnu, aby „zhovadili“ blogera a prezentovali svoju „odvahu“, aj keď už musia rátať aj s hrozbami, ktoré opakovane zdôraznil minister Šutaj Eštok.

Uvidíme.

Otvorený list generálnemu riaditeľovi O2 alebo Hľadá sa právnik

07.07.2024

Vážený pán generálny riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia, Einsteinova ul. 24, Bratislava, vzhľadom na márne pokusy domôcť sa spravodlivosti mimosúdnym spôsobom vyriešenia smutného prípadu poškodzovania zákazníka, dovoľte obrátiť sa na Vás touto formou. Ako vyplýva z listu od Vášho Centra služieb zákazníkom zo dňa 19. 03. 2024, Vaša spoločnosť dňa 12. 11. 2020 [...]

RTVS sa na to ešte „nepozrela“ alebo Opýtajte sa Dlugolinského

22.06.2024

Ak do dnešného dňa som prípadne pochyboval o nevyhnutnosti odchodu generálneho riaditeľa RTVS Machaja, už si nemyslím, že by mal zotrvať na tomto poste. Svoju nespôsobilosť, podľa mňa, nepreukázal len vo vlastnej televízii, ale aktuálne na počudovanie v inej, komerčnej, t. j. TA3. Prečo generálny súhlasil s účasťou v konkurenčnom médiu, keď lúsknutím prsta sa mohol [...]

Zhovadilosť zhovadilých alebo Prečo toľká zloba v mediálnom priestore

18.06.2024

Ak administrátor nedajbože vymaže tento príspevok s ohľadom na neslušný titulok, budem to pokladať za nepriamy súhlas s tým, voči čomu ako bloger vytrvalo už dlho bojujem. Totiž, že o blogeroch, aj keď sa spravidla nepodpisujú občianskym menom a priezviskom, sa dá vystopovať všetko až po čísla topánok, anonymní komentátori pod príspevkami majú neoprávnenú výsadu. [...]

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

Senátor J.D. Vance

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:39

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 227085x
Priemerná čítanosť článkov: 1941x

Autor blogu

Kategórie