Založ si blog

Ako to pučalo v RTVS alebo Tromfy do rúk koalície

Predpokladám, že dobrému je všetko dobré a zlému opačne. Platí to aj o zaujímavých nuansách v prípade jazykových zvláštností. Vedel by o tom rozprávať aj László zo Susedov, keď vyznáva najhlbšie city svojej Ildikó. Naši alebo maďarskí predkovia to neustriehli, lebo to nežné vyznanie lásky v slovenčine „trochu“ inak vyznieva v maďarčine.

No nič v zlom. Ak kolega bloger označujúci sa výrazom „ferró“ v dnešnom blogu píše, parafrázujem, že moderátorka RTVS „pučala“ ministra za Hlas SD E. Tomáša, trochu mi zatrnulo. Reláciu som nevidel, uprednostnil som Markízu a TA3 /o tom potom/, viem len z interpretácie od kamarátov, že opäť to bolo doslova núkanie tromfov do koaličných rúk. Ľudia predsa nemôžu nevidieť a citlivo nevnímať ten moderátorský marazmus. To pučanie ministra je len drobný paškvil. Hoci, ono to môže byť pre Tomáša aj vážnejšie, lebo z Krátkeho slovníka slovenského jazyka vyplýva, že sa to dá chápať aj ako „začínať sa vyvíjať, vyrastať, napr. fúzy mu pučia…“

Takže, pučia. O tom, že toto slovo v prvom páde jednotného čísla predstavuje aj násilný pokus o prevzatie vládnej moci malou skupinou, sa všeobecne vie. Kedysi uznávaný denník Smena v kontexte s kardinálom Józsefom Mindszentym /takto o rok si Maďari pripomenú 50 rokov od jeho smrti/ opisoval pohnuté osudy tohto bojovníka proti komunizmu. Rovných 15 rokov prakticky nevyšiel na svetlo sveta a tobôž na budapeštiansku ulicu. Príčina ? Smena v duchu vtedajšej ideológie to okomentovala v titulku výrazom, že kardinál má prsty v tom, čomu sa hovorilo aj kontrarevolúcia.

Len tak mimochodom, Sovieti v okupovanej Budapešti v roku 1956 vážne uvažovali, že kardinála si pôjdu vyzdvihnúť do areálu americkej ambasády. Čo by to znamenalo pre celý svet, radšej treba odháňať podobné strašidelné myšlienky, či už tie prsty, podľa Smeny, v tom puči boli alebo nie.

A už len stručne – nedeľné debaty v troch televíziách sa nevymkli obvyklému obrazu. To, čo beztrestne hlása Dírer v TA3 v povestnom prológu, je bezočivosť. Ak Markíza pozve bývalú, teraz už fyzicky a možno aj duševne odkvitnutú herečku, nech prepáči, čaká to každého, a expolitičku Vašáryovú, musí rátať s katastrofou.

Toto je urážkou ? Tak pardon. Ale označiť voličskú základňu koalície za „dedinské tetky“ a za spodinu, má byť čo ? Nestojí za komentár od tejto pozoruhodnej „dámy“, ale nevšímať si to, sa nedá. Ak však „odfajčí“ nepripraveného moderátora Kovačiča výrokom Chmelárovi, že má byť ticho a nemôže zareagovať, to je už poriadna sila. Ešteže sa toho nedožil Milan Lasica.

Ak ešte spomenieme dve opozičníčky, t. j. Bitó a Ostrihoňovú, keď sa pustili do seba ako dve rozzúrené tetky na trhu, /pardon, o tom hovorila Vášaryová, keď namiesto trhu napadla dedinu/, to je takmer úplný obraz mediálneho Titanicu v poslednom ťažení. Nesedela tam Tabák. Zjavná rozpačitosť Ondruša a Kaliňáka paralyzovala akcieschopnosť týchto prekvapených chlapov pri hasení „dievčenskej“ vojny.

Už sa len tešiť, čím nás opäť o týždeň v nedeľu ohúria z televíznych obrazoviek.

Odpustí národ politikom?/2/ alebo Čo nám povie Robert Fico

24.05.2024

Aj priemerný novinár vie, že titulok nemôže obsiahnuť celú šírku a hĺbku obsahu príspevku. Tak aj ten včerajší o odpustení politikom. Požičal som si ho od smeráčky Moniky Beňovej. Je jasné, akých politikov mala na zreteli. Tých, ktorých „politika“ nenávisti a zloby bola živnou pôdou pre obrovské nešťastie. A čo médiá ? Po skončení hokeja, keď národ [...]

A vieme vôbec, čo chceme alebo Odpustí národ politikom ?

23.05.2024

Keď nebývate v Bratislave, ani Košiciach, či inom veľkom meste, ale na vidieku, na dedine, občas zablúdite aj do okresného mesta a ste novinár, ktorý rád zhromažďuje poznatky, na niečo prídete. Totiž, že tých respondentov nachádzajúcich sa v ambulanciách, na trhu alebo hoci aj v krčme, je zrejme oveľa viac ako tých v kaviarňach alebo inom tzv. [...]

Anežka, dones mi vody, Boh ti to vráti alebo Vysvetlím po napití

22.05.2024

Ihneď po prijatí uznesenia Národnej rady SR k atentátu na premiéra Roberta Fica sa popri opatrnom nadšení objavili aj spochybňujúce hodnotenia. Vraj, opozícia sa zľakla a preto naskočila na vlak, ktorý by mohla definitívne zmeškať. Dôležitejšie je, ako ďalej a už na druhý deň, na dnešnom rokovaní parlamentu, aj tí, čo mali ilúzie vyplývajúce z túžby po pokoji, sa [...]

izrael, gaza, rafah

Izrael zaútočil na tábor v Rafahu len niekoľko minút po rozhodnutí súdu v Haagu

24.05.2024 20:44

Medzinárodný súdny dvor Izraelu nariadil, aby okamžite zastavil ofenzívu v tomto meste na juhu Pásma Gazy.

SR Michalovce vláda Ukrajina 27. schôdza uarus KEX

Kaliňák avizuje prípravu ďalších dvoch výjazdových rokovaní vlády v regiónoch

24.05.2024 19:35

Naposledy kabinet rokoval na výjazdovom rokovaní v Handlovej, kde po skončení vážne postrelili premiéra Fica.

gedra

Začali sa prípravy zákona na zlepšenie bezpečnostnej situácie

24.05.2024 18:44

Na ministerstvá bol postúpený zoznam opatrení, ktoré je potrebné aplikovať na rezortnej úrovni s cieľom zlepšenia bezpečnosti a odolnosti SR.

orbán

Orbán: Sme spojení so slovenskou tajnou službou, máme informácie o atentáte na Fica

24.05.2024 17:32

Podľa Orbána mnoho ľudí adresovalo kritiku slovenským tajným službám kvôli tomu, čo sa stalo.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 200337x
Priemerná čítanosť článkov: 1908x

Autor blogu

Kategórie