Založ si blog

Len najlepší a najmúdrejší alebo Čo ľahšie zmeniť – ústavu, či ústavný súd ?

Pre menšie a „čerstvejšie“ demokratické štáty, kam možno zaradiť aj naše Slovensko, vzorom je Francúzsko, jeho stabilný a prepracovaný ústavný systém, vrátane ústavného súdu, resp. ústavnej rady. A čoho sa týka moja neodbytná chiméra alebo sen ? Fixnej idey, že členom vrcholnej inštitúcie v krajine galského kohúta môžu byť iba dve kategórie občanov – bývalí prezidenti a univerzitní profesori.

Nech mi je odpustené, že pred napísaním týchto riadkov som nešiel gúgliť, aby som našiel možno minulý a súčasný spôsob kreovania najvyššieho ústavného orgánu. Nie žeby sa mi nechcelo, ale zámer bol vyhnúť sa sklamaniu, že ani v Paríži nemajú istotu, že iba tí najlepší a najmúdrejší majú dvere otvorené na rozhodovanie, ktoré môže zmeniť iba niekto tam celkom hore. Áno, v nebi.

Poďme k nám. Bolo by opovážlivosťou vysloviť myšlienku, že advokát, notár alebo príslušník inej profesie zaoberajúci sa iba aplikačnou praxou, bez hlbokého vedeckého poznania, nemôže byť dobrým ústavným sudcom. Kto je schopný posudzovať túto otázku a dávať záväzné odpovede ?

Niečo však nesedí. Ak slovutný košický Ústavný súd SR prijal podnet na ďalšie konanie a zároveň pozastavil účinnosť novely trestných kódexov, ale zároveň ponechal bez zmeny zrušenie špeciálnej prokuratúry, to už nie je chiméra alebo sen. To je fakt, ktorý ma ako občana a absolventa jednej z najstarších a a najväčších právnických škôl v Európe, mám na mysli fakultu v rámci Univerzity Karlovej v Prahe, irituje ako málo kedy.

Pozriem sa na to ako laik. Nuž, predstavme si, že okresný súd na prvom stupni rozhoduje o tom, či 95-ročná matka má zaplatiť dvom dcéram nájomné za bývanie vo svojom dome alebo uhradiť podľa žaloby bezdôvodné obohatenie, keď dom jej údajne nepatrí – lenže, o vlastníctve toho domu ešte nerozhodol odvolací súd.

Čo sa môže stať ? Okresný súd určí, že matka musí dcéram uhradiť tisíce za to bezdôvodné obohatenie, tento rozsudok nadobudne právoplatnosť, ale odvolací súd v inom konaní, o vlastníctve, po roku – dvoch vynesie rozsudok, že tá matka je vlastníčka a dcéry si môžu, ako sa hovorí, utrieť nos. Výsledkom je minimálne chaos.

Dá sa tomu rozumieť aj bez mudrovania ústavných a iných právnikov ? Nájde sa okresný súd, ktorý nepočká na meritórne rozhodnutie vyššieho súdu, od ktorého závisí jeho rozhodovanie ?

A čo sa stalo na ústavnom súde ?

Došlo k zvláštnemu právnemu precedensu, keď vrcholový etalón spravodlivosti na Slovensku pozastavil časť novely zákona, ktorá ešte de iure nejestvuje, lebo nebola publikovaná v Zbierke zákonov ! Je analógia s tým okresným súdom a jeho ponáhľaním sa ? Samozrejme, vyroja sa odborníci, ktorí budú veci vykladať aj tak, aj onak, ale nakoniec to ostane zrejme pri tom povestnom, že i tak še da…

Prisahám, že ani v najmenšom nemienim spochybňovať kvalitu ústavného súdnictva u nás. Určite to v tých Košiciach nemajú ľahké. Ak je niekde zádrheľ, treba to napraviť. Aj keď sa to nezdá, jednoduchšie je to s tou ústavou, aj keď treba 90 hlasov v parlamente. Ctihodnosti v metropole Košíc máme a ešte budeme mať. Aj keď treba doslova a do písmena rešpektovať ich nález, to neznamená, že sa nemožno zamýšľať a porovnávať, ako to je inde. Najmä v krajinách, kde sú ďalej ako my.

Alebo je to len ilúzia ?

A máme po probléme alebo Nedeľný obed bez blenu

14.04.2024

Ako to tak býva, dnes v relácii V politike na TA3 moderátor Dérer v tradičnom prológu usmernil divákov, ako to majú vidieť a chápať, na internete práve už aj aktívny politik Baránek poriadne skrstil médiá a psutie nedeľných obedov, začal tvrdý atak na kádehákov – a bác. Aspoň u nás v Palárikove. Nezisťoval som, či aj inde na Slovensku a neviem, aká je [...]

Šimečkovi montérky, Plavákovej a Kolíkovej zástery a poďme robiť alebo Preboha, treba sa spamätať

11.04.2024

Čím začať ? Azda tým, čo som sa dnes dočítal z pera premiéra Fica. Vyjadruje obavy, že ak po voľbe prezidenta tí, ktorí prehrali, „po uliciach opĺzlo nadávajú vládnym politikom, voličov nazývajú primitívnymi debilmi, poblúdenou luzou…“, škaredo to skončí. To dodávam aj ja. Vraj „už len čakám, kedy sa intenzívna frustrácia ešte viac [...]

Ako /ne/získať Prémium alebo Navigácia Sygic do stratena

10.04.2024

Dnes idem preč od politiky a trochu zabŕdnem do „civilných“ vôd. A prečo od politiky ? Snažím sa byť objektívny, s pochopením prijímať aj názory tých, ktorí nie sú blízki môjmu srdcu, ale tie grohlingoviny, kňažkoviny a pod. nútia aspoň k dočasnej k pasívnej rezistencii, lebo zdravie je len jedno. Hľadanie správneho smeru patrí k základným potrebám aj v [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 152205x
Priemerná čítanosť článkov: 1951x

Autor blogu

Kategórie