Ako sa nezmestiť do lietadla alebo Novinárom po slovensky nezaspievali

           

Ak noviny kedysi o niečom nepísali, neskôr sa o tom  pomaly ani  len spravodajsky čosi  neobjavilo už v časoch televíznych a rozhlasových,  ako keby to vôbec nebolo.  Preto štátnici z celého sveta už dávno berú zo sebou píšucich novinárov a ich kolegov s kamerami a mikrofónmi, aby verejnosť doma aj za hranicami sa čo najviac dozvedela, ako reprezentant štátu uspel v cudzine a ako dobre sa mu kdesi tam ďaleko vodilo. 

Aj s početnou delegáciou, lebo do dnešných lietadiel sa zmestí najmenej stovka ľudí a aspoň zopár miest pre žurnalistov by sa určite ľahko našlo. Keby si to mali redakcie platiť z vlastných zdrojov, nepochybne by aj takúto možnosť radi využili.

Nechcem sa pre príklady vracať hlboko do minulého storočia a už vôbec nie do hlbokého socializmu, kedy podľa súčasných kritérií bola nesloboda, ale aspoň zmienka. Možno to nie je najvhodnejší príklad, ale… Keď sa v jednotlivých hlavných mestách Rady vzájomnej hospodárskej pomoci /RVHP/ pravidelne raz ročne stretávali predsedovia spriatelených socialistických vlád, verejnosť sa dozvedela aj o tom, ako napríklad jeden z nich vždy mal so sebou kufrík plný kravát. Prečo tajiť, uvedenú slabosť mal  už nebohý bývalý premiér Štrougal. V blízkosti sa pohybovali vyslaní redaktori od vybraných novín  a pravdaže,  tlačovej agentúry. Čitatelia tých prvých mali podrobnosti priamo od prameňa, ostatným sa dostali spravodajské informácie  od TASR alebo ako sa to vtedy volalo.

Premiér Robert Fico sa nedávno vybral do Číny. To je naozaj ďaleko, nemenej ako 7 500 kilometrov. V lietadle treba stráviť dlhé hodiny, ale tá štrapácia aj z hľadiska cestovateľského stojí za to, lebo cieľovou destináciou je štát nielen obrovský rozlohou, ale  aj počtom obyvateľov. Na úrovni takmer poldruha miliardy  sa „preťahuje“ o prvenstvo s Indiou, ale najmä nesporným pokrokom. Ak sme sa dozvedeli z kompetentných zdrojov, že Čína predbehla ostatný svet vo vývoji a výrobe elektromobilov o dvadsať rokov, pripočítame k tomu o. i. expresnú stavbu diaľníc, mostov, využívanie rýchlovlakov s rýchlosťami, o akých sa nám ani len nesníva, stojí to za to vidieť zblízka. Pre poučenie a inšpiráciu, pričom obchod aj tak ide akoby sám od seba. Ak Ficovej delegácii malí Číňania a Číňanky oduševnele spievali v našom jazyku, pre nich naozaj exotickom, Bohu vďaka za čínske prejavy úctu a rešpektu. Od svetového obra.

Robert Fico si ani poriadne nevydýchol a už je v Riu. Brazília je ešte trochu ďalej ako Čína. Nemenej ako 9 500 kilometrov. Ešte som tam neletel a neviem, či je naozaj pravda, že  mohutnému A-380 /alebo Boeingu 747 ?/ to trvá dobre vyše desať hodín, ak nie pomaly dvadsať, ani naša vládna letka sa nedá zahanbiť a v tomto sme svetoví. Nie je  teda až tak ďaleko ani Čína a ani Brazília. Ak niekto lovil informácie, či na palube v jednom i druhom prípade bola primeraná „kopa“ novinárov, asi bude sklamaný. O vysvetlenie sa postaral sám premiér po návrate z Pekingu.

A čo povedal Robert Fico ? Veru, nebol to priateľský príhovor novinárskej obci. „Naša návšteva Číny vraj ohrozuje bezpečnosť, demokraciu a hospodárstvo Slovenskej republiky“, citoval premiér tie médiá, ktoré toto uverejnili a ktoré má dlhodobo v „zuboch“. Dodal, že „niekto sa zrazil s koňom, ak niečo také dokáže vypustiť z úst“. Ak k tomu prirátame aj jeho neskoršie výroky smerom k tradičným mediálnym „nepriateľom“, z ľudského hľadiska sa núkajú vysvetlenia o podstate nevraživého postoja. Inými slovami, obrazne povedané, kto z nás by vzal k sebe na palubu zúrivú  manželku v rozvodovom konaní, ktorá sa netají, že v kabelke máva  čosi explozívne.

Lenže, aj tak si človek musí myslieť, že hádam to nie je tak, že všetci novinári na Slovensku sú v jednom vreci. Veľkosť štátnika – a Robert Fico ním je – mala by byť aj v tom, aby si pretrel oči a veľkoryso zhodnotil, že verejnosť má záujem – aj od prameňa – sa promtne dozvedať o všetkom, čo netreba utajovať. A preniesť sa cez často oprávnene prekypujúce emócie. Tam, kde je to stratené, čo s tým ? Tak treba hľadať iné spôsoby a možnosti. V záujme informovanosti verejnosti.

Teraz v závere porovnám nášho premiéra s legendárnym bývalým francúzskym prezidentom Charlesom de Gaullom. Fica prevyšoval výškou postavy cez dva metre a okrem toho zažil a prežil možno aj dvadsať pokusov o atentát. Po jednom z nich, keď po jeho aute strieľali samopalníci /a netrafili ho/, vstal zo sedadla, oprášil si uniformu od rozbitého skla a lakonicky vyhlásil : „Babráci, nenaučili sa strieľať…“

A čo tým chcel básnik povedať ? Niet správ o tom, že de Gaulle sa skamarátil s atentátnikmi. Doplatili na to. Ale že by zotrvával na bojových pozíciách so všetkými novinármi, aj keď mnohí ho nemali radi, to pravda nie je.

Pre niekoho aj vôl je symbolom alebo Trápne megafóny jednej barikády

06.07.2025

Premýšľam. Nad dojmami z osláv sv. Cyrila a Metoda. Nad nami – nad ľuďmi. Slovákmi. Európanmi. Nad tým, prečo si ubližujeme aj vtedy, keď by sme mohli a mali mlčať alebo podať ruku. Nie preto, že musíme, ale akosi zo zvyku. A možno zo strachu, že by sa nám porozumenie mohlo vymknúť z rúk. Oslavy. A jedno z médií neváhalo takmer priamo označiť pečeného vola pod [...]

A viete, kto dobyl Berlín ? alebo Keď to Martinu prestane baviť…

05.07.2025

Titulok by mal minimálne zaujať, upútať pozornosť. Dlho som nerozmýšľal a „vykúzlil“ ten, ktorý je na začiatku príspevku. Načim vysvetliť. Tak teda, kto v histórii na čele armády dokázal dobyť Berlín ? Odpoveď nie ja až taká ťažká, hoci naši maturanti, ktovie, možno by sa zapotili. Boli to len dvaja vojvodcovia. Maršal Georgij Žukov v roku 1945 na čele [...]

Prečo sa súdy boja dobrých mravov alebo Radšej uhorková sezóna…

03.07.2025

A máme uhorkovú sezónu ? Kdeže. Udalosti u nás doma aj vo svete sa na nás valia každodenne a nestačíme sa čudovať. Keby už nič iné, aspoň horúčavy vedia poriadne potrápiť a keď do toho vpadne aj krach známej cestovky, ľudia sa začnú triasť. Nie od zimy, ale zlosti. Preto ak sa teraz predostrie téma načrtnutá v titulku, človek si povie, to je tiež dôležité ? Nie je [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 474590x
Priemerná čítanosť článkov: 2011x

Autor blogu

Kategórie