Máme tu 17. november – ako nám je ?

Neuveriteľných 35 rokov uplynulo od roku 1989 a tí, ktorí sa pamätajú, lebo to zažili, sú trochu zaskočení. Naozaj to je už toľko rokov ?  Tí druhí, ktorí ešte neboli na svete, sa dozvedajú aj rozporuplné zvesti.

Vraj o revolúcii rozhodli tzv.  tojeonisti, totiž väčšinou študenti, ktorí kričali To je ono a dav sa pridal. V autobuse toto ktosi nahlas  poznamenal a jedni naňho zazerali škaredo, iní  sa smiali. A pri debatách sa vyskytujú aj názory, či by sa znova kričalo  to isté, keby sa vtedy bolo vedelo, ako nám bude o niekoľko desaťročí. Čo už, demokracia je tu a žijeme ako žijeme.  Trochu kacírsky vyznieva idea, či dnešné oslavy nie sú tak trochu vlažné, ako keby sme to chceli mať rýchlo za sebou ?    

Teda, ako nám je ? Politológovia sa idú pretrhnúť, aby nám to vysvetlili. Kanonáda zlých správ, ktorú ľudia zažívajú, im sťažuje zarábanie si na chlebík. A nech, veď majú právo prezentovať svoje vedomosti. Oni sú vedci, hovoria zložito a nezaškodí teraz trochu „ľudovejšieho“   pohľadu.  Nie je všetko čierne.  Len sa lepšie poobzerať okolo seba a dôvod na optimizmus, radosť a veselie sa objaví aj v maličkostiach alebo tam, kde by ste to nečakali.

Ocitnete sa napr. v nemocnici. Aj keby bola najkvalitnejšia na svete,  to pichanie ihlami napr. len pri infúziách, odberoch nie každému lahodí. A predsa. Naplnení  obavami  z informácií o krachu zdravotníctva, utekajúcich  lekároch a sestričkách, nahnevanom personáli, a pod. to veru otrasie vaším sebavedomím už po pár minútach pobytu v nemocničnej izbe. A zrazu,   všetko je však ináč. Ahá, nachádzate sa v najlepšej  nemocnici na Slovensku v Nových Zámkoch, ako ste sa kdesi dočítali a preto ju poctil návštevou sám minister zdravotníctva… Ešteže tak…

So zdravotníctvom okrajovo súvisí aj fakt, že úradníci Európskej únie si polepšia na platoch najmenej o sedem percent. Aj pôvodne gynekologička a dnes opakovane komisárka pani Uršula. V jej prípade z 32 000 eur pribudne  naviac okolo 2 400 euráčikov. Určite to poteší. Aj jej kamaráta istého Volodymyra Oleksandroviča. Ten má istotu, že s takým príjmom sa neuteká preč.

Neradno bolo čítať správu na internete len o pár odsekov nižšie. U nás sú iné parametre. Matka ťažko chorého Dominika opisuje, ako sa rozhodlo, že synček už žiadnu pomoc nepotrebuje a opatrovateľský príspevok je fuč. Totiž, najprv požiadala o príspevok na auto, lebo dieťa nie je schopné cestovať autobusom. A pozorní úradníci jej jasne dali najavo, že nič nemala pýtať, lebo zrušili aj to, čo mala. Totiž, tých pár šupov opatrovateľského príspevku. Aby také chúďatká  Uršulky a iní komisári a úradníci v Bruseli mali tie svoje spomenuté prilepšenia. A ešte aj jeden členský  štát ušetrí, keď Dominik nebodaj… Radšej nepokračovať.

Ukazuje sa pravda pravdúca,  že v živote to už tak  chodí. Popri veselosti je aj smútok, šťastie sa strieda s nešťastím. Je nádej ? Verme, že áno. Inak by ten 17. november bol jeden veľký omyl. A čo novinári ?  Ukazuje sa,  žurnalistická obec vo väčšine  preferuje len povrchnosti, senzácie, ktoré sú chytľavé. A vlastne, možno práve takto mladí kolegovia a kolegyne robia záslužnú činnosť. Národ  sa naučí všetko o krvi, sexe, veď platí, že chlieb a hry,  ako ťažko žijú Geissenovci /však pán Sulík/, a dosiaľ aj tá komisárka a vyvolení v Bruseli,  a menej ich budú bolieť tie nešťastia, príkoria, či zlomyseľnosti a bezočivosti, korupcia a iné neduhy. …   Najskôr sa o nich ani nedozvedia.

Tak to má byť, tak je to správne, ako to povedal ten proletársky  veliteľ vo filme o čiernych barónoch podľa Švandrlíka.

Hurá, bude referendum

04.06.2026

Neviem ako inde, ale na moju adresu dorazila obálka s oznámením o mieste a čase referenda. Ak sa občan intenzívne nevenuje politike, čo je určite väčšina, môže byť zaskočený. Na tom oznámení sa nepíše, o čom bude to ľudové hlasovanie. A bude čo nevidieť, už na budúci mesiac. Že by sme v dedine hlasovali o vývoze tuhého komunálneho odpadu a stále vyšších cenách [...]

Generál pred nekonečným bojom alebo Kto je tvárou zločinu

02.06.2026

V nasledujúcich riadkoch pôjde o pokus z vecného a najmä z právneho hľadiska, aj s ohľadom na neblahé vlastné novinárske skúsenosti, čeliac už vyše 23-ročným súdnym patáliam za údajné ohováranie tunelárov miliardového podniku, sa zamyslieť nad niektorými okolnosťami v kontexte s verbálnymi trestnými činmi. Na zreteli je ustanovenie § 373 v platnom Trestnom zákone. [...]

Diplomati, utekajte z Kyjeva alebo Keby hlúposť nadnášala…

31.05.2026

Veľa sa už popísalo a pohovorilo o drone, ktorý spadol na strechu rodinného domu v Rumunsku, teda v členskom štáte NATO. Také čosi má ďaleko od žartov. Z vyhlásení ruského aj rumunského prezidenta však jasne vyplýva, že síce to bol ruský dron, ale na ukrajinskom území odklonený. Ukrajinskou armádou. Z toho dôvodu letel ako sa mu zachcelo a zablúdil na územie štátu, [...]

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Emmanuel Macron a Keir Starmer

Veľké rokovania v Londýne: Európski lídri chystajú plán pre Ukrajinu aj celý kontinent

07.06.2026 18:10

Zelenskyj má na programe stretnutie s britským kráľom Karolom III.

Vysoké Tatry, Rákoň

Tragédia vo Vysokých Tatrách: Mladého Poliaka našli mŕtveho v žľabe, z vrcholu ešte poslal rodine záber

07.06.2026 18:00

V nedeľu v ranných hodinách napokon lokalizovali horskí záchranári nezvestného v Kvetnicovom žľabe.

Roman Abramovič.

Zákulisie, o ktorom sa mlčalo: Zelenskyj mal využiť ruského oligarchu Abramoviča na prelomový ťah

07.06.2026 17:45

Zelenskyj siahol po nečakanom mene. Abramovič mal Putinovi doručiť odkaz o osobnom summite.

Titulka FS LIve 2

Chceme súdržné komunity, ale neveríme si ani nos medzi očami. Existuje bez dôvery bezpečné Slovensko?

07.06.2026 17:30

Nezhodneme sa na tom, ako svoje záujmy presadzovať v zahraničí. Čo nás však v starostiach o bezpečnosť spája? Zapojte sa do diskusie a tvorme spolu bezpečné a odolné Slovensko!

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 328
Celková čítanosť: 688128x
Priemerná čítanosť článkov: 2098x

Autor blogu

Kategórie