Svetový poriadok pod psa alebo Odkukali to odo mňa ?

Najprv upresnenie pojmov. Čiže, skratka CIA znamená Central Intelligence Agency a po slovensky to je Ústredná spravodajská služba Spojených štátov /USA/. Niečo ako kedysi u nás ŠTB alebo teraz SIS. Čiže, tajná služba. Šéfovia v Amerike si včera sadli s britskými a inými kolegami a uverejnili správu, že svetový poriadok je ohrozený spôsobom nevídaným od čias studenej vojny.

Ak si predstavíme rozpočet CIA a jej renomé, asi to nemožno brať na ľahkú váhu. Či to vysvetlili aj svojmu najvyššiemu šéfovi a ešte stále slúžiacemu prezidentovi Bidenovi, nie je známe. Možná nástupkyňa v úrade Kamala, keď sa to dozvedela, od úžasu asi privrela ústa, lebo dosiaľ sa na verejnosti prezentuje najmä naširoko otvorenou pusou s výraznými zubami. Určite som si to nevšimol len ja sám. Jej súper v nadchádzajúcich voľbách Trump sa tvári vážnejšie, ale čo si o tom všetkom myslí, najskôr vie len on.

Ale k tej správe. Je mi ľúto, že musím upodozrievať ctených tajných, že ponurú myšlienku o svetovom poriadku odkukali odo mňa. Nepreceňujem blog Pravda a jeho dosah na druhú stranu veľkej mláky, lenže Boh mi je svedkom, že som to práve ja, pri všetkej skromnosti, ktorý sústavne píše o poriadku, presnejšie neporiadku, bordeli, chaose, nenávisti, nevraživosti a ďalších negatívnych prejavoch. Sprevádzajú nás na každom kroku. Aj v Amerike. Ak budú pokračovať v rozdávaní zbraní každému, asi sa z toho nevyhrabú.

Vyhlasujem, že nemám žiadne kontakty na cudzie tajné služby, viem o tom niečo najmä z pozerania bondoviek. Napriek tomu si trúfam uviesť, nech mi ctení tajní odpustia, že sa mýlia. “ Spôsob nevídaný od čias studenej vojny“… Vetná konštrukcia a logika veci akoby naznačovala, že práve počas tej vojny studenej to bolo tiež „nevídané“. Teda rovnako zlé alebo možno ešte horšie.

Nebolo, dnes to je nevídanejšie. Horšie a nebezpečnejšie. Najmä mladších čitateľov možno bude zaujímať, že uvedený pojem je druh vojnového konfliktu. Konkrétne, išlo o skrytý konflikt medzi USA /NATO/ a vtedajším Sovietskym zväzom, / Varšavskou zmluvou/ presnejšie medzi Západom a komunistickým blokom, keď USA a ZSSR sa stali súperiacimi jadrovými veľmocami.

A prečo to bolo menej zlé ako teraz ? Lebo tie veľmoci a vojenské bloky nimi reprezentované jednoducho žili v atmosfére vzájomného odstrašovania. A rovnováhy. Vy zničíte nás, my zničíme vás. A punktum. Vedel to aj mysliteľ Václav Havel, keď tvrdil, že keď skončí Varšavská zmluva, zanikne aj NATO. Carstvo mu nebeské, ale potkol sa. Varšavská zmluva odišla do zabudnutia, dokonca vďaka dôverčivému Gorbymu /Gorbačov/ aj Sovietsky zväz – a NATO prekvitá. S tým rozdielom, že už ho nevoláme pakt, ale aliancia.

A prečo je to všetko podľa mňa „nevídanejšie“ dnes ? Vtedy bolo to spomínané odstrašovanie, aj rovnovážny stav. Báli sme len toho, aby nejaký plukovník nekontrolovateľne nestlačil nejaký červený gombík, aby často podpitý Jelcin neurobil hlúposť, prípadne Bush a podobní sa nezahrali na kovbojov.

A dnes? Je predsa veľký rozdiel, či raketa na Moskvu letí päť minút alebo polhodinu. A o to ide.

A predsa vtedy, počas studenej vojny, sme žili pocitmi, že nič sa nemôže stať. Veď kto si želá zhorieť v atómovej vojne ? Platilo určité status quo. Rusi museli odísť aj s raketami z Kuby, USA sa trochu stiahlo z Turecka. Gorby, ktorému neskôr udelili Nobelovu cenu za mier, uveril gentlemanskej dohode, že NATO sa nebude rozširovať a približovať k hraniciami vtedy ZSSR a dnes Ruska. Máš ho vidieť, škoda reči. Ukrajina je kladivom na…

Poďme domov. Malé vojny zažívame denne. Vedia o tom školáci i farári a páchateľ alebo páchatelia hrozieb ešte nemajú klepetá. Ako je známe, aj z malého ohníka môže vzbĺknuť obrovský požiar. Na Putina, či Kamalu, Donalda a iných svetových vodcov nemáme dosah. Na seba samých áno. Tu treba začať. Ak žijeme v spoločenstve nazývanom štát, trvajme na prísnom poriadku. Od maličkostí až po veľké veci.

A na to je vláda, aj opozícia. Tí prví nech vládnu a nehrajkajú sa na piesočku, tí druhí nech strpia aj trochu okresania tej tzv. demokracie, ak sa odkláňa na stranu anarchie a taktiky čím horšie tým lepšie.

Len či si aj toto prečítajú chalani v CIA. Vo veci svetového poriadku. U nás doma by sme si poriadok mali urobiť sami.

Čo najskôr.

Hurá, bude referendum

04.06.2026

Neviem ako inde, ale na moju adresu dorazila obálka s oznámením o mieste a čase referenda. Ak sa občan intenzívne nevenuje politike, čo je určite väčšina, môže byť zaskočený. Na tom oznámení sa nepíše, o čom bude to ľudové hlasovanie. A bude čo nevidieť, už na budúci mesiac. Že by sme v dedine hlasovali o vývoze tuhého komunálneho odpadu a stále vyšších cenách [...]

Generál pred nekonečným bojom alebo Kto je tvárou zločinu

02.06.2026

V nasledujúcich riadkoch pôjde o pokus z vecného a najmä z právneho hľadiska, aj s ohľadom na neblahé vlastné novinárske skúsenosti, čeliac už vyše 23-ročným súdnym patáliam za údajné ohováranie tunelárov miliardového podniku, sa zamyslieť nad niektorými okolnosťami v kontexte s verbálnymi trestnými činmi. Na zreteli je ustanovenie § 373 v platnom Trestnom zákone. [...]

Diplomati, utekajte z Kyjeva alebo Keby hlúposť nadnášala…

31.05.2026

Veľa sa už popísalo a pohovorilo o drone, ktorý spadol na strechu rodinného domu v Rumunsku, teda v členskom štáte NATO. Také čosi má ďaleko od žartov. Z vyhlásení ruského aj rumunského prezidenta však jasne vyplýva, že síce to bol ruský dron, ale na ukrajinskom území odklonený. Ukrajinskou armádou. Z toho dôvodu letel ako sa mu zachcelo a zablúdil na územie štátu, [...]

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Emmanuel Macron a Keir Starmer

Veľké rokovania v Londýne: Európski lídri chystajú plán pre Ukrajinu aj celý kontinent

07.06.2026 18:10

Zelenskyj má na programe stretnutie s britským kráľom Karolom III.

Vysoké Tatry, Rákoň

Tragédia vo Vysokých Tatrách: Mladého Poliaka našli mŕtveho v žľabe, z vrcholu ešte poslal rodine záber

07.06.2026 18:00

V nedeľu v ranných hodinách napokon lokalizovali horskí záchranári nezvestného v Kvetnicovom žľabe.

Roman Abramovič.

Zákulisie, o ktorom sa mlčalo: Zelenskyj mal využiť ruského oligarchu Abramoviča na prelomový ťah

07.06.2026 17:45

Zelenskyj siahol po nečakanom mene. Abramovič mal Putinovi doručiť odkaz o osobnom summite.

Titulka FS LIve 2

Chceme súdržné komunity, ale neveríme si ani nos medzi očami. Existuje bez dôvery bezpečné Slovensko?

07.06.2026 17:30

Nezhodneme sa na tom, ako svoje záujmy presadzovať v zahraničí. Čo nás však v starostiach o bezpečnosť spája? Zapojte sa do diskusie a tvorme spolu bezpečné a odolné Slovensko!

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 328
Celková čítanosť: 688133x
Priemerná čítanosť článkov: 2098x

Autor blogu

Kategórie