Založ si blog

…a máme prezidenta alebo Kedy aj kardinála

Pi príležitosti inaugurácie prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho mnohým občanom prišla na um myšlienka, prečo tak dlho po voľbách bolo treba čakať na výmenu v prezidentskom paláci. Viacerí komentátori to vysvetlili a zdá sa, že to viactýždňové obdobie je naozaj opodstatnené.

Bez potreby ísť do podrobného zdôvodňovania azda si stačí suvedomiť, že nejde o obyčajnú výmenu stráží, ale o zmenu na najvyššom štátnom poste a to si žiada realizovať aj časovo zložitý proces.

To je však len vonkajšia a formálna stránka. Čo ukázal obsah ? Inaugurácia nemala chyby. Niekto si možno všimol aj drobnosti, iba chybičky krásy, napr. keď na námestí oproti Redute veľké hodiny na stĺpe vytrvalo ukazovali ten istý čas, niečo po pol tretej. Bol tam aj primátor hlavného mesta Vallo ? To je jeho maslo na hlave.

Avšak, poďme k obsahu. Popri tradičných ceremoniálnych prvkoch asi najdôležitejšie sa ukázalo to, ako sa prezident zhostil svojej prvej veľkej povinnosti, t.j. inauguračného príhovoru. A tu si trúfam povedať, že ak niekto ešte pochyboval o štátnických kvalitách našej novej hlavy štátu, Peter Pellegrini ukázal svoju veľkosť. Opäť bez hodnotenia toho, či hovoril, ako sa vraví, z hlavy alebo z papiera, čo nie je až také dôležité, ten prejav mal obsahovo vysokú úroveň a bol presne taký, aký očakávajú ľudia od prezidenta v neľahkých časoch.

Politológovia určite povedia k tomu viac, ale ako občan skláňam hlavu, lebo to bolo bez papiera a vyznelo to úprimne. Na prvé počutie sa nedalo nájsť niečo, čo by vyvolalo nesúhlas. Prezident Peter Pellegrini napriek svojmu relatívne nízkemu /politickému/ veku sa stotožnil s úlohou byť prezidentom všetkých občanov, pomáhať od narodenia až po dôstojnú starobu. V podmienkach mieru.

Treba mu držať palce. Niet pochýb o tom, že sa prihováral aj opozícii. Súperenie áno, ale nie hádzanie polien pod nohy legitímne a demokraticky zvolenej vlády. Aj tak sa dali dešifrovať jeho slová.

A teda, prezidenta máme. Aj on má nás občanov. Ak my od neho niečo očakávame, aj hlava štátu má právo nádejať sa, že každý občan priloží svoje polienko v prospech spoločného dobra.

A už len celkom na záver. Tradičné Te Deum v réžii arcibiskupa metropolitu Zvolenského bolo dôstojným aktom. Verím, že nie je narušením prezidentského majestátu, ak ako slobodný občan so slobodnými názormi vyslovím myšlienku, že Slovensku by prospelo, keby opäť malo kardinála.

Či ich je 119 alebo 106, to podľa veku nad 80 rokov, aj keď sme malý národ, pápež František by si mohol spomenúť na nedávnu návštevu pod Tatrami a dať priechod rozhodovaniu v tomto duchu. Pravdaže, známy kňaz Gavenda by nám bez rozmýšľania objasnil, ako je to zložité. Je, ale potešilo by a moja voľba, keby na tom záležalo, by bol arcibiskup Zvolenský.

Pán prezident Pellegrini, šťastnú cestu vo vrcholnej funkcii !

Otvorený list generálnemu riaditeľovi O2 alebo Hľadá sa právnik

07.07.2024

Vážený pán generálny riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia, Einsteinova ul. 24, Bratislava, vzhľadom na márne pokusy domôcť sa spravodlivosti mimosúdnym spôsobom vyriešenia smutného prípadu poškodzovania zákazníka, dovoľte obrátiť sa na Vás touto formou. Ako vyplýva z listu od Vášho Centra služieb zákazníkom zo dňa 19. 03. 2024, Vaša spoločnosť dňa 12. 11. 2020 [...]

RTVS sa na to ešte „nepozrela“ alebo Opýtajte sa Dlugolinského

22.06.2024

Ak do dnešného dňa som prípadne pochyboval o nevyhnutnosti odchodu generálneho riaditeľa RTVS Machaja, už si nemyslím, že by mal zotrvať na tomto poste. Svoju nespôsobilosť, podľa mňa, nepreukázal len vo vlastnej televízii, ale aktuálne na počudovanie v inej, komerčnej, t. j. TA3. Prečo generálny súhlasil s účasťou v konkurenčnom médiu, keď lúsknutím prsta sa mohol [...]

Zhovadilosť zhovadilých alebo Prečo toľká zloba v mediálnom priestore

18.06.2024

Ak administrátor nedajbože vymaže tento príspevok s ohľadom na neslušný titulok, budem to pokladať za nepriamy súhlas s tým, voči čomu ako bloger vytrvalo už dlho bojujem. Totiž, že o blogeroch, aj keď sa spravidla nepodpisujú občianskym menom a priezviskom, sa dá vystopovať všetko až po čísla topánok, anonymní komentátori pod príspevkami majú neoprávnenú výsadu. [...]

Kennedy

Nezávislému kandidátovi Kennedymu pridelil prezident Biden ochranku

15.07.2024 23:45

Environmentálny právnik nemá vo voľbách veľké šance. Jeho mítingy sú však pomerne populárne a priťahujú veľké davy.

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:52

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 227095x
Priemerná čítanosť článkov: 1941x

Autor blogu

Kategórie