Založ si blog

Prečo je mi ľúto moderátora Bielika alebo Trpezlivo hľadajme pravdu

Pred tuším 150 rokmi Mark Twain vyslovil múdrosť, že vraj čo je ťažšie, ľudí oklamať alebo ich presvedčiť, že boli oklamaní. Nedopátral som sa odpovede, aj keď svoj pohľad mám. Včera sa nedalo zaspať pri premýšľaní o Bielikovej relácii na TA3 a výsledkom je moja múdrosť. T. j. čo je ľahšie, implementovať ľuďom pravdu alebo ich presvedčiť o pravde.

Dosť bolo filozofovania a poďme k veci. Začnem tým, že som fascinovaný, koľko múdrosti je v našej spoločnosti, koľkých ľudí s geniálnym myslením vygeneroval vývoj malého národa pod Tatrami. Prišlo mi to na um po prelúsknutí dlhočizného príspevku v blogu Pravda od zrejme neznámeho autora s označením jozefbugar. Asi to nebude meno a priezvisko. Klobúk dolu. Naozaj by som odporúčal zlaté slová vytesať do kameňa alebo to zaradiť ako povinné čítanie na stredných školách.

Môj štýl písania je trošku iný, aj keď mi mnohí vyčítajú, že neviem kedy prestať. Uprednostňujem jednoduchšie a často aj nadľahčené úsudky, aby tomu každý rozumel a „nedočítal“ už po prvých odsekoch. Aby nevznikol problém presvedčiť o pravde.

A teraz naozaj k meritu veci. Mám starého priateľa. Šokoval ma tvrdošijným pohľadom na atentát a nemalo zmysel bez „krvavej“ hádky poukazovať na iné možnosti vysvetlenia tragédie. „Fico si to zavinil, veď tá sociálna situácia…A čo televízia, prokurátorov povyhadzoval“.

Zmohol som sa len na otázku, či stále číta Denník N a Pravdu, lebo viem, že jeho manželka výlučne pre „to“ každé ráno chodí do stánku. A čo pozerá ? Len Markízu, na iné nie je čas a ani záujem.

Nič nové pod Slnkom. Médiá viac, ako si myslíme, určujú naše osudy a to, čo máme v hlavách. Jednotlivci i spoločnosť. A, pravdaže, ľudia za médiami, aj tí, ktorí držia perá v rukách, či rozhodujú o tom, čo sa povie pred kamerami a aj ako sa to povie. Aj ľudia s kázňami v kostoloch. Pokiaľ si vypočujú hriešnika a určia trikrát zdravas a tiež toľko očenášov, čím je hriech odpustený, v poriadku, ale chýba konkrétna náprava. Ako podmienka odpustenia. V živote, aj politike. Ĺútosť ano, ale účinná !

Trochu na paškál, s dovolením, si dnes vezmem Petra Bielika z TA3. Naše novinárske úsečky sa nepretli. Osobne ho nepoznám. Počas pôsobenia v kancelárii prezidenta som vnímal jeho dnes už nebohú mamu. Veľmi distingvovaná, slušná a múdra dáma. Syna som sporadicky sledoval na obrazovke s pocitom, že to vie a nezaslúži si výhrady.

Ľutoval som ho pri známom nechutnom konflikte s Matovičom. Moderátor sa zmienil o sfalšovanej diplomovke a útok politika bol krajne neadekvátny. Vraj, chrapúň, dá sa podplácať a Igor sa neštítil ani verejne pošpiniť pamiatku Bielikovho otca.

Včera večer ma Peter Peter Bielik sklamal. Zjavne vykoľajený, že v prvej časti Grohling vlastne neodpovedal ani na jednu otázku, prekypoval aroganciou a dával najavo, že každý mu môže byť ukradnutý. „Zlatý“ Sulík…

Frustrovaný moderátor to, žiaľ, preniesol aj do druhej časti. Doslova a do písmena opakovane a vytrvalo nútil podpredsedu NR SR a podpredsedu strany SMER SD Blahu na tzv. sebareflexiu ťažko ranenej strany, ba dokonca priznanie viny, prípadne spoluviny na neuveriteľnom nie verbálnom, ale fyzickom zločine.

Tak takto nie, pán Bielik. Neskĺznite aj vy z istej úrovne, ktorú ste si trpezlivo budovali. Úlohou moderátora nie je určovať, kto je vinný. Na to sú iné orgány v rámci demokratických pravidiel. Moderátor má prijať informáciu a vyjadrené presvedčenie od diskutujúceho, spracovať si to, sformulovať otázku /priznávam, takto som niekde čítal/ a vygenerovať ďalšiu otázku.

Ak novinári chcú byť aktivistami a vychovávať spoločnosť vnucovaním svojich právd /kto im dal toto právo ?/ nepatria za kamery, nech si založia politickú stranu a idú do ringu. Čo im v tom bráni ?

Dúfam, že mladší kolega Bielik sa neurazí. Napokon, s kožou na trh chodíme všetci a je len na nás, či chceme klamať alebo presviedčať ľudí, že boli oklamaní, čo je ten lepší prípad. Alebo, či chceme len pravdu, aj keď zo subjektívnym pohľadom a presvedčiť ľudí, že toto je tá najobjektívnejšia pravda.

Bez nájdenia pravdy a katarzie sa nepohneme z miesta. Tak si to nekazme.

V tomto má dnešná koalícia úplnú pravdu.

A ak sa opozícia zjavne zĺakla a naznačuje, že bude iná, aspoň niečo, ale stačiť to nebude.

Otvorený list generálnemu riaditeľovi O2 alebo Hľadá sa právnik

07.07.2024

Vážený pán generálny riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia, Einsteinova ul. 24, Bratislava, vzhľadom na márne pokusy domôcť sa spravodlivosti mimosúdnym spôsobom vyriešenia smutného prípadu poškodzovania zákazníka, dovoľte obrátiť sa na Vás touto formou. Ako vyplýva z listu od Vášho Centra služieb zákazníkom zo dňa 19. 03. 2024, Vaša spoločnosť dňa 12. 11. 2020 [...]

RTVS sa na to ešte „nepozrela“ alebo Opýtajte sa Dlugolinského

22.06.2024

Ak do dnešného dňa som prípadne pochyboval o nevyhnutnosti odchodu generálneho riaditeľa RTVS Machaja, už si nemyslím, že by mal zotrvať na tomto poste. Svoju nespôsobilosť, podľa mňa, nepreukázal len vo vlastnej televízii, ale aktuálne na počudovanie v inej, komerčnej, t. j. TA3. Prečo generálny súhlasil s účasťou v konkurenčnom médiu, keď lúsknutím prsta sa mohol [...]

Zhovadilosť zhovadilých alebo Prečo toľká zloba v mediálnom priestore

18.06.2024

Ak administrátor nedajbože vymaže tento príspevok s ohľadom na neslušný titulok, budem to pokladať za nepriamy súhlas s tým, voči čomu ako bloger vytrvalo už dlho bojujem. Totiž, že o blogeroch, aj keď sa spravidla nepodpisujú občianskym menom a priezviskom, sa dá vystopovať všetko až po čísla topánok, anonymní komentátori pod príspevkami majú neoprávnenú výsadu. [...]

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:39

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 227095x
Priemerná čítanosť článkov: 1941x

Autor blogu

Kategórie