Založ si blog

V Paríži o mieri ani len slovo alebo Zvíťazí bláznovstvo tých spoza bučka ?

Francúzske hlavné mesto po víkendovom summite ani len omylom nevstúpi do histórie ako Paríž – mesto mieru, mierových rokovaní a nádeje pre celé ľudstvo. Keď Robert Fico po návrate zo stretnutia takmer výlučne tých podporovateľov vojny deklaroval, že tam nepadlo ani jedno slovo o mieri na Ukrajine, normálnemu človeku zatrnulo. To naozaj ? Svet opäť len s výnimkami riadia blázni ?

Bežný občan s každodennými starosťami, u nás i inde, je odkázaný na to, aby tŕpol, k čomu to povedie. K celosvetovej katastrofe, ktorá vzbĺkne a už to nikto nezastaví ? A opäť ten Fico mal pravdu. Hovorilo sa nielen o dodávkach rakiet dlhého doletu, ale naozaj aj o vojakoch NATO na Ukrajine, hoci vraj v nepriamej forme, či ako.

Možno nám to objasní náš najvýznamnejší generál všetkých čias vo výslužbe Macko, ktorý už vylieza nielen z televíznych bedien, a aj z chladničiek, ako to vlastne je, keď Kyjev /Kyjiv/ tými raketami dosiahne Moskvu. Možno poopraví nemeckého kancelára. Ten si určite spomenul, ako blízko ruského hlavného mesta, na dostrel, už boli jeho krajania a ako sa to skončilo.

Olaf Scholz na rozdiel napr. od nebývalého českého bojovníka Fialu neprikývol na dodávku rakiet s dosahom na Moskvu. Scholz dokonca v novembri minulého roku vyhlásil, že plánuje rokovať s prezidentom Putinom. Takže, aspoň aké – také svetielko nádeje v tom vojnovom šialenstve.

Čudovať sa treba Macronovi. Na rozdiel od Ruska Francúzi tiež bojovali s Hitlerom, ale ten sa triumfálne dostal do Paríža, ešteže nezvalil Eiffelovku, keď sa na ňu zblízka pozeral. Historické skúsenosti, najmä tie neblahé, treba brať do úvahy. A Macron ? Zabudol na Napoleona? Žeby len mladícka nerozvážnosť ? Veď má oveľa staršiu a možno rozvážnejšiu manželku, prečo ho trochu neuzemní v jeho odvahe ? To je ale odvaha – možno vykrikujú jeho fanynky. Po francúzsky to znie aj – quel toupet !

Aj v detstve, keď som sa zamýšľal tak naivne, rojčivo o vojne, hovoril som si, že ľahko posielať na bojiská tisíce, ba státisíce vojakov, aby sa krágľovali. Že je to bláznovstvo hlupákov. Nestačilo by, keby si zmerali sily tí najodvážnejší z oboch znepriatelených strán, či už to boli králi, premiéri, najuvedomelejší poslanci, alebo vybraní z tých mocných ?

Fico má opäť pravdu. Ešteže ho máme. Treba dať tým hrdinom spoza bučka z posledných armádnych zásob samopaly, granáty, nejaké tie vesty a nech mašírujú na východnú Ukrajinu. Predstavte si takú zostavu – mladý Šimečka, ten by to zvládol aj peši, Dostála by viezli, ženská úderka z PS by to všetkým ukázala, pardon, nezabudnúť na Naďa, za chrbtom ako poháňača by mali Matoviča spolu so Sulíkom, aby bola bojová nálada. A generál Macko ? Ten by možno rád prerušil výslužbu a určil stratégiu. Podobne ako v tom dávnom vtipe o našich pltníkoch, ktorí – dozvediac sa o vypovedaní vojny Amerike – chceli napadnúť tie svine zboku.

Ale vážne – mierové rokovania sú jednoznačne najrozumnejším riešením a v histórii to spoznali aj najkrutejší diktátori, ak nechceli zgegnúť spolu so svojimi národmi na jatkách. Tí, ktorí to napr. nepochopili, odvisli po norimberskom procese. Až tak ďaleko to môže niekedy zájsť.

Istá pani susedka, ktorá je každý deň v kostole, či prší alebo svieti slnko, na to všetko hovorí, že treba sa nám modliť. Že by nám už iné neostávalo ?

Dobre, tak sa všetci modlime !

A máme po probléme alebo Nedeľný obed bez blenu

14.04.2024

Ako to tak býva, dnes v relácii V politike na TA3 moderátor Dérer v tradičnom prológu usmernil divákov, ako to majú vidieť a chápať, na internete práve už aj aktívny politik Baránek poriadne skrstil médiá a psutie nedeľných obedov, začal tvrdý atak na kádehákov – a bác. Aspoň u nás v Palárikove. Nezisťoval som, či aj inde na Slovensku a neviem, aká je [...]

Šimečkovi montérky, Plavákovej a Kolíkovej zástery a poďme robiť alebo Preboha, treba sa spamätať

11.04.2024

Čím začať ? Azda tým, čo som sa dnes dočítal z pera premiéra Fica. Vyjadruje obavy, že ak po voľbe prezidenta tí, ktorí prehrali, „po uliciach opĺzlo nadávajú vládnym politikom, voličov nazývajú primitívnymi debilmi, poblúdenou luzou…“, škaredo to skončí. To dodávam aj ja. Vraj „už len čakám, kedy sa intenzívna frustrácia ešte viac [...]

Ako /ne/získať Prémium alebo Navigácia Sygic do stratena

10.04.2024

Dnes idem preč od politiky a trochu zabŕdnem do „civilných“ vôd. A prečo od politiky ? Snažím sa byť objektívny, s pochopením prijímať aj názory tých, ktorí nie sú blízki môjmu srdcu, ale tie grohlingoviny, kňažkoviny a pod. nútia aspoň k dočasnej k pasívnej rezistencii, lebo zdravie je len jedno. Hľadanie správneho smeru patrí k základným potrebám aj v [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 152189x
Priemerná čítanosť článkov: 1951x

Autor blogu

Kategórie