Čo stojí štúdium na Stanforde – a čo u nás alebo Dokedy sa dá ustupovať ?

Ak naša pani exprezidentka rozdáva rozumy na Stanford University, určite zaujme údaj, koľko stojí školné v tomto síce renomovanom zariadení, ale nie celkom najšpičkovejšom. Ročne. Vychádzajúc z našich „prízemnejších“ pomerov, vlasy dupkom stávajú. Je to nemenej ako 50 tisíc dolárov ! 

A keby si nejaký zlomyselník myslel, že uvedené údaje sa mi prisnili, pripájam zdroj – QS Word University Ranking/2021.

A to ešte treba prirátať  cestovné, stravu,  učebné pomôcky, mimoškolské aktivity, ubytovanie, a pod. Koľko rokov študujú lekári u nás a tam ? Tiež šesť rokov ? Nič sa nedá mechanicky porovnávať, ale už pri použití malej násobilky je jasné, prečo Stanford si môže dovoliť honorovať určite nie lacnú bývalú prezidentku a ak študent  lekár, podobne ako právnik, čo za oceánom sú asi najoceňovanejšie profesie, si to zaplatí, potom  aj nárokuje. Inak by sa to nevyplatilo.

Vráťme sa k tým našim „prízemnejším“ pomerom. Autor týchto riadkov nedisponuje presnými štatistikami, ale rodina medika vynaloží na svojho potomka počas šiestich rokov pár desaťtisíc eur. Nič nie je zadarmo a ani námaha, ako sme to videli vo filmovej sérii o básnikoch. Trochu rátajme. Keby šesť rokov trvajúce štúdium medika stálo maximum povedzme 30 tisíc eur, čo je údaj, ktorý som kdesi zachytil, za aké obdobie by sa táto počiatočná investícia vrátila ? Pri priemernom príjme okolo tri až štyritisíc eur  mesačne / nech mi prepáčia všetci, ktorým krivdím, podceňujem, alebo preceňujem/, tie náklady na štúdium sa vrátia – za rok ? Úžasné !

Naozaj to je tak alebo v niečom zlyhala kalkulačka ? Vyššie som spomenul právnikov. Tých amerických. Spomínam si na našich juristov. Ako sme v duchu  a tíško závideli sudcom, ktorí na začiatku zamatových čias odrazu začali byť kráľovsky platení. Vraj preto, aby  ich nelákala korupcia. Máš ho vidieť…Nech prepáči tá  určite poctivejšia   väčšina. My ostatní pri priemerných dvoj-trojtisícových korunových platoch by sme si to štúdium neodrábali rok, ale desiatky rokov. Vlastne pardon, to štúdium bolo zadarmo.

A už sme v nejakom diabolskom kruhu. Ak vtedy súdruhovia lekári a súdruhovia právnici ani len vo sne nemali únikové myšlienky o  výpovediach a nik nepočul výraz „nútená práca“, bolo to len inou  dobou ? Ak som bol lekár, mal som sa lepšie, aj keď som nebral úplatky.  Ak môj otec bol v roku 1960 železničiar a  bral 1200 korún, čo je na porovnanie /viem, hlúpe a nepresné/ 40 eur, ak bol otec družstevník a platili ho jednotkami /mladí ľudia o takom čude asi nič nepočuli, nech si to vygúglia/, čo bolo ešte menej ako tá štyridsiatka v eurách, žilo sa, jedlo sa, stavalo sa, budovalo – aby sa tí dnešní mladí mali lepšie. Budovalo – a nie „kŕálikárny“, ako to posmešne označil jeden pozoruhodný klasik, ale byty, ktoré sa prideľovali  za 20 tisíc korún, čo je cca 700 eur /aby sa v demokratickejšom období speňažovali /stále tie isté kŕálikárny/, aj za 300 tisíc eur.

To sme sa však dostali ďaleko od lekárskej témy, hoci všetko so všetkým súvisí. Takže, naozaj nám odídu lekári ?  A majú istotu, že keď si to rozmyslia a budú sa chcieť vrátiť, nájdu otvorené dvere ?  A naozaj nejde iba o obyčajné vydieranie ? Vy nás potrebujete, tak vás zatlačíme do kúta, lebo zdravie nik nemá vyárendované ? Nejaká solidarita a primeranosť mozností štátu? Čo to je ? Dokedy sa dá ustupovať ? Keby došlo k najhoršiemu a ľudia začnú zomierať, dá si istú slabosť vláda za klobúk,  lebo čoraz viac to národ vidí práve takto ? Škoda, že nemáme primára Sovu. Ten vysoko dvíhal lekársky majestát. Len aby to nepadlo až na dno.

A nerobí  si už niekto premúdrelý žarty z tohto národa ?

Nie dvakrát o tom istom alebo Generálny prokurátor to /možno/ rozlúskne

07.07.2025

Kde-komu neraz príde na um, aj pri čítaní blogov, či by sme nemali byť viac pri zemi, keď odvážne, hrdinsky a tváriac sa, ako keby sme pojedli všetku múdrosť sveta, riešime globálne problémy ľudstva. Ako keby sme vedeli, čo si práve myslí Trump, Putin, Si Tin-Pching a ďalší. A pritom okolo nás je kopa problémov znepríjemňujúcich každodenný život. Na tie prvé, [...]

Pre niekoho aj vôl je symbolom alebo Trápne megafóny jednej barikády

06.07.2025

Premýšľam. Nad dojmami z osláv sv. Cyrila a Metoda. Nad nami – nad ľuďmi. Slovákmi. Európanmi. Nad tým, prečo si ubližujeme aj vtedy, keď by sme mohli a mali mlčať alebo podať ruku. Nie preto, že musíme, ale akosi zo zvyku. A možno zo strachu, že by sa nám porozumenie mohlo vymknúť z rúk. Oslavy. A jedno z médií neváhalo takmer priamo označiť pečeného vola pod [...]

A viete, kto dobyl Berlín ? alebo Keď to Martinu prestane baviť…

05.07.2025

Titulok by mal minimálne zaujať, upútať pozornosť. Dlho som nerozmýšľal a „vykúzlil“ ten, ktorý je na začiatku príspevku. Načim vysvetliť. Tak teda, kto v histórii na čele armády dokázal dobyť Berlín ? Odpoveď nie ja až taká ťažká, hoci naši maturanti, ktovie, možno by sa zapotili. Boli to len dvaja vojvodcovia. Maršal Georgij Žukov v roku 1945 na čele [...]

Plot / Hranice / Ostnatý drôt / Slovinský vojak /

Politické otrasy v Ľubľane: slovinské referendum môže zmeniť kurz krajiny. Ľavica hovorí o vystúpení z NATO

07.07.2025 21:30

Referendum o NATO niektorí označujú za bezpečnostné riziko.

Trump

Trump rozposiela colné hrozby, nie však všetkým. EÚ list s vyššími sadzbami nedostane, píše Reuters

07.07.2025 21:15

V posledných dňoch americký prezident rozposiela listy predstaviteľom krajín, ktoré budú čeliť vyšším sadzbám.

Trump

Trump od augusta uvalí 25-percentné clá na dovoz z Južnej Kórey a Japonska

07.07.2025 19:05

Vyplýva to z listov adresovaných predstaviteľom týchto krajín.

Elon Musk

Nová strana Elona Muska chce získať nespokojných voličov

07.07.2025 19:00

Už 165 rokov sa v USA striedajú pri moci len dve veľké strany - Demokratická a Republikánska. Zmení túto tradíciu najbohatší človek na svete?

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 237
Celková čítanosť: 476279x
Priemerná čítanosť článkov: 2010x

Autor blogu

Kategórie