Čo stojí štúdium na Stanforde – a čo u nás alebo Dokedy sa dá ustupovať ?

Ak naša pani exprezidentka rozdáva rozumy na Stanford University, určite zaujme údaj, koľko stojí školné v tomto síce renomovanom zariadení, ale nie celkom najšpičkovejšom. Ročne. Vychádzajúc z našich „prízemnejších“ pomerov, vlasy dupkom stávajú. Je to nemenej ako 50 tisíc dolárov ! 

A keby si nejaký zlomyselník myslel, že uvedené údaje sa mi prisnili, pripájam zdroj – QS Word University Ranking/2021.

A to ešte treba prirátať  cestovné, stravu,  učebné pomôcky, mimoškolské aktivity, ubytovanie, a pod. Koľko rokov študujú lekári u nás a tam ? Tiež šesť rokov ? Nič sa nedá mechanicky porovnávať, ale už pri použití malej násobilky je jasné, prečo Stanford si môže dovoliť honorovať určite nie lacnú bývalú prezidentku a ak študent  lekár, podobne ako právnik, čo za oceánom sú asi najoceňovanejšie profesie, si to zaplatí, potom  aj nárokuje. Inak by sa to nevyplatilo.

Vráťme sa k tým našim „prízemnejším“ pomerom. Autor týchto riadkov nedisponuje presnými štatistikami, ale rodina medika vynaloží na svojho potomka počas šiestich rokov pár desaťtisíc eur. Nič nie je zadarmo a ani námaha, ako sme to videli vo filmovej sérii o básnikoch. Trochu rátajme. Keby šesť rokov trvajúce štúdium medika stálo maximum povedzme 30 tisíc eur, čo je údaj, ktorý som kdesi zachytil, za aké obdobie by sa táto počiatočná investícia vrátila ? Pri priemernom príjme okolo tri až štyritisíc eur  mesačne / nech mi prepáčia všetci, ktorým krivdím, podceňujem, alebo preceňujem/, tie náklady na štúdium sa vrátia – za rok ? Úžasné !

Naozaj to je tak alebo v niečom zlyhala kalkulačka ? Vyššie som spomenul právnikov. Tých amerických. Spomínam si na našich juristov. Ako sme v duchu  a tíško závideli sudcom, ktorí na začiatku zamatových čias odrazu začali byť kráľovsky platení. Vraj preto, aby  ich nelákala korupcia. Máš ho vidieť…Nech prepáči tá  určite poctivejšia   väčšina. My ostatní pri priemerných dvoj-trojtisícových korunových platoch by sme si to štúdium neodrábali rok, ale desiatky rokov. Vlastne pardon, to štúdium bolo zadarmo.

A už sme v nejakom diabolskom kruhu. Ak vtedy súdruhovia lekári a súdruhovia právnici ani len vo sne nemali únikové myšlienky o  výpovediach a nik nepočul výraz „nútená práca“, bolo to len inou  dobou ? Ak som bol lekár, mal som sa lepšie, aj keď som nebral úplatky.  Ak môj otec bol v roku 1960 železničiar a  bral 1200 korún, čo je na porovnanie /viem, hlúpe a nepresné/ 40 eur, ak bol otec družstevník a platili ho jednotkami /mladí ľudia o takom čude asi nič nepočuli, nech si to vygúglia/, čo bolo ešte menej ako tá štyridsiatka v eurách, žilo sa, jedlo sa, stavalo sa, budovalo – aby sa tí dnešní mladí mali lepšie. Budovalo – a nie „kŕálikárny“, ako to posmešne označil jeden pozoruhodný klasik, ale byty, ktoré sa prideľovali  za 20 tisíc korún, čo je cca 700 eur /aby sa v demokratickejšom období speňažovali /stále tie isté kŕálikárny/, aj za 300 tisíc eur.

To sme sa však dostali ďaleko od lekárskej témy, hoci všetko so všetkým súvisí. Takže, naozaj nám odídu lekári ?  A majú istotu, že keď si to rozmyslia a budú sa chcieť vrátiť, nájdu otvorené dvere ?  A naozaj nejde iba o obyčajné vydieranie ? Vy nás potrebujete, tak vás zatlačíme do kúta, lebo zdravie nik nemá vyárendované ? Nejaká solidarita a primeranosť mozností štátu? Čo to je ? Dokedy sa dá ustupovať ? Keby došlo k najhoršiemu a ľudia začnú zomierať, dá si istú slabosť vláda za klobúk,  lebo čoraz viac to národ vidí práve takto ? Škoda, že nemáme primára Sovu. Ten vysoko dvíhal lekársky majestát. Len aby to nepadlo až na dno.

A nerobí  si už niekto premúdrelý žarty z tohto národa ?

Máme šikovných ľudí alebo Na čom sa zjednotiť ?

16.12.2024

Vyznievajú aspoň ako tak radostne posledné udalosti na vnútropolitickej scéne a v zahraničí ? Kdeže, aj keď v tomto predvianočnom období by sa to veľmi žiadalo. Aby sa našli povzbudivé slová, čo sa dostanú k tým, ktorí sú na to najviac odkázaní. Lebo sa im dobre nežije. Ak sa nevedia alebo nechcú modliť. Nejak tak mi [...]

Nútená práca /v Markíze/ alebo Keď lekári, tak všetci

15.12.2024

Predsavzatie na začiatku víkendu, že počas tretej adventnej nedele, keď sa treba radovať a radšej sa vyhnúť víkendovým televíznym diskusným reláciám, ktoré veľa radosti a veselosti do našich príbytkov veru neprinášajú, vydržalo len do markizáckeho Na telo. A ako sa dalo očakávať, hneď človeka išiel šľak trafiť, ako by to hodnotil majster Satinský. Počas toho, [...]

Čo pod stromčekom z Brazílie alebo V čom sme my lepší

13.12.2024

Kórejská republika /nachádzajúca sa na juhu Kórejského poloostrova/, aby sme použili správny názov štátu, je úctyhodným priemyselným gigantom a výsledkom cesty nie je len strategická energetická spolupráca, ale aj ďalšie investície. Toto bola prvá v sérii návštev významných gigantov, kde privítali premiéra Roberta Fica v posledných mesiacoch tohto [...]

Luigi Mangione

Muža podozrivého z vraždy šéfa zdravotnej poisťovne obvinili aj z terorizmu

17.12.2024 23:30

Podozrivému útočníkovi Mangionemu hrozí maximálny trest doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

babiš

České voľby by s veľkým náskokom opäť vyhralo Babišovo ANO

17.12.2024 22:55

Najzaujímavejšia je v tejto chvíli pozícia Motoristov, ktorí majú zo všetkých strán asi najväčší potenciál rastu, uviedla analytička.

donald trump

Súd odmietol Trumpov návrh na zamietnutie kauzy podplácania pornoherečky

17.12.2024 20:07

Sudca by mal zvlášť rozhodnúť, či Trumpovi udelí trest pred nástupom do úradu, po jeho funkčnom období alebo vôbec nie.

Robert Kaliňák minister obrany SR

Vojaci dostanú repasované vrtuľníky Black Hawk namiesto nových Viperov. Kaliňák obhajuje nákup aj tým, že nebudú slúžiť len pre armádu

17.12.2024 20:00

Ponuky na ich nákup rezort dostal od americkej spoločnosti, ktorá odkupuje vylietané stroje od tamojšej armády a modernizuje ich.

milanjan7

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 330415x
Priemerná čítanosť článkov: 1967x

Autor blogu

Kategórie