Neuveriteľných 35 rokov uplynulo od roku 1989 a tí, ktorí sa pamätajú, lebo to zažili, sú trochu zaskočení. Naozaj to je už toľko rokov ? Tí druhí, ktorí ešte neboli na svete, sa dozvedajú aj rozporuplné zvesti.
Vraj o revolúcii rozhodli tzv. tojeonisti, totiž väčšinou študenti, ktorí kričali To je ono a dav sa pridal. V autobuse toto ktosi nahlas poznamenal a jedni naňho zazerali škaredo, iní sa smiali. A pri debatách sa vyskytujú aj názory, či by sa znova kričalo to isté, keby sa vtedy bolo vedelo, ako nám bude o niekoľko desaťročí. Čo už, demokracia je tu a žijeme ako žijeme. Trochu kacírsky vyznieva idea, či dnešné oslavy nie sú tak trochu vlažné, ako keby sme to chceli mať rýchlo za sebou ?
Teda, ako nám je ? Politológovia sa idú pretrhnúť, aby nám to vysvetlili. Kanonáda zlých správ, ktorú ľudia zažívajú, im sťažuje zarábanie si na chlebík. A nech, veď majú právo prezentovať svoje vedomosti. Oni sú vedci, hovoria zložito a nezaškodí teraz trochu „ľudovejšieho“ pohľadu. Nie je všetko čierne. Len sa lepšie poobzerať okolo seba a dôvod na optimizmus, radosť a veselie sa objaví aj v maličkostiach alebo tam, kde by ste to nečakali.
Ocitnete sa napr. v nemocnici. Aj keby bola najkvalitnejšia na svete, to pichanie ihlami napr. len pri infúziách, odberoch nie každému lahodí. A predsa. Naplnení obavami z informácií o krachu zdravotníctva, utekajúcich lekároch a sestričkách, nahnevanom personáli, a pod. to veru otrasie vaším sebavedomím už po pár minútach pobytu v nemocničnej izbe. A zrazu, všetko je však ináč. Ahá, nachádzate sa v najlepšej nemocnici na Slovensku v Nových Zámkoch, ako ste sa kdesi dočítali a preto ju poctil návštevou sám minister zdravotníctva… Ešteže tak…
So zdravotníctvom okrajovo súvisí aj fakt, že úradníci Európskej únie si polepšia na platoch najmenej o sedem percent. Aj pôvodne gynekologička a dnes opakovane komisárka pani Uršula. V jej prípade z 32 000 eur pribudne naviac okolo 2 400 euráčikov. Určite to poteší. Aj jej kamaráta istého Volodymyra Oleksandroviča. Ten má istotu, že s takým príjmom sa neuteká preč.
Neradno bolo čítať správu na internete len o pár odsekov nižšie. U nás sú iné parametre. Matka ťažko chorého Dominika opisuje, ako sa rozhodlo, že synček už žiadnu pomoc nepotrebuje a opatrovateľský príspevok je fuč. Totiž, najprv požiadala o príspevok na auto, lebo dieťa nie je schopné cestovať autobusom. A pozorní úradníci jej jasne dali najavo, že nič nemala pýtať, lebo zrušili aj to, čo mala. Totiž, tých pár šupov opatrovateľského príspevku. Aby také chúďatká Uršulky a iní komisári a úradníci v Bruseli mali tie svoje spomenuté prilepšenia. A ešte aj jeden členský štát ušetrí, keď Dominik nebodaj… Radšej nepokračovať.
Ukazuje sa pravda pravdúca, že v živote to už tak chodí. Popri veselosti je aj smútok, šťastie sa strieda s nešťastím. Je nádej ? Verme, že áno. Inak by ten 17. november bol jeden veľký omyl. A čo novinári ? Ukazuje sa, žurnalistická obec vo väčšine preferuje len povrchnosti, senzácie, ktoré sú chytľavé. A vlastne, možno práve takto mladí kolegovia a kolegyne robia záslužnú činnosť. Národ sa naučí všetko o krvi, sexe, veď platí, že chlieb a hry, ako ťažko žijú Geissenovci /však pán Sulík/, a dosiaľ aj tá komisárka a vyvolení v Bruseli, a menej ich budú bolieť tie nešťastia, príkoria, či zlomyseľnosti a bezočivosti, korupcia a iné neduhy. … Najskôr sa o nich ani nedozvedia.
Tak to má byť, tak je to správne, ako to povedal ten proletársky veliteľ vo filme o čiernych barónoch podľa Švandrlíka.
Len v novinarčine sa nič nezmenilo....cenzura... ...
tí dnešní pouliční bratislavskí vybliakavači... ...
Za feudalizmu si bol obmedzený na svoje okolie... ...
podľa tých záberov v Bratislave zrejme ešte... ...
Najväčšou tragédiou prednovembrového,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty